1. خانه
  2. >
  3. اجزای سازنده مته و انواع آن کدامند+راهنمای انتخاب مته پیچ گوشتی مناسب
اجزای سازنده مته و انواع آن کدامند+راهنمای انتخاب مته پیچ گوشتی مناسب
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1401/6/9اجزای سازنده مته و انواع آن کدامند+راهنمای انتخاب مته پیچ گوشتی مناسب


امروزه در اکثر صنایع مختلف برای حفاری سطوح و مواد مختلف به ابزاری به نام دریل و مته نیاز است. در متن به تعریف مته، جنس، انواع آن (مته های چند منظوره، مارپبچ، بیل مته، بنایی، خود تغذیه و HSS ) و کاربردهای آن به خوبی پرداخته شده است.

مته ها ابزارهایی هستند که در انتهای دریل ها قرار می گیرند و سوراخ های دایره ای شکل را در مواد یا سطوح ایجاد می کنند. اگرچه برخی از مته های تخصصی توانایی این را دارند که سوراخ‌هایی را به اشکال دیگر برای اهداف تخصصی تر برش دهند. مته به یک قطعه چرخان در انتهای دریل متصل می شود که به نوبه خود به موتوری متصل است که معمولاً با برق کار می کند. برق از طریق کابل یا باتری تامین می شود. این مته دارای قطعه ای به نام چاک است که می توان آن را در قسمت  انتهای بالایی که ساق نام دارد محکم کرد تا در حین سوراخکاری در جای خود محکم نگه داشته شود .

مته ها معمولا از فولاد، کبالت و کاربید ساخته می شوند. هر ماده دارای مجموعه ای منحصر به فرد از مزایا و معایب است. به عنوان مثال، کاربیدها، مواد بسیار سختی هستند که برای ساخت مته‌ ها گزینه های مناسب تری می باشند، اما سختی مواد نیز گاهی باعث افزایش شکنندگی آن می‌شود، که ممکن است به معنای شکستن در شرایط خاصی باشد که در آن قطعه نرم‌تر ممکن است مقاوت بیشتری از خود نشان دهد. فولاد برای انجام هر کاری به اندازه کافی سخت و انعطاف پذیر است تا در برابر شکستگی در جایی که کاربیدها از کار می افتند مقاومت کند. این امر به ویژه در شرایطی که دریل به صورت دستی است، اهمیت دارد به دلیل اینکه در حین حفاری تغییرات کوچکی در زاویه وجود دارد با دانستن این موضوع که از مته با چه اندازه ای استفاده کنید، می تواند کمک کند حفره مناسب را در موقعیت مناسب ایجاد کنید.

 

برای مشاهده لیست قیمت انواع کابینت های آماده کلیک کنید!

 

در حالی که مته ها دارای انواع مختلفی هستند، برخی از ویژگی های جهانی در همه ی مته ها یکسان است. داشتن اطلاعات از قسمت های مختلف می تواند به شما در هنگام خرید برای پروژه ای که روی آن کار می کنید کمک کند:

 

نقطه یا نوک مته(Point)

 

انتهای مخروطی شکل و نوک تیز که برش را انجام می دهد. این بخش از یک نقطه مرکزی(خار) و لبه برش تشکیل شده است.

 

نقطه مرکزی یا خار مته

                                                  

خار در مرکز نقطه قرار دارد که کمک می کند تا مته در موقعیت خود قرار گیرد.

 

درب کابینت ممبران چگونه ساخته و CNC می شود؟

 

لبه ی برش (cutting edge) 

 

لبه برش مواد و سطوح را خراش می دهد. این ویژگی به طور کلی در مته ها متفاوت است. 

 

فلوت (flutes)

 

شیارهای مارپیچی روی بدنه مته فلوت نام دارند که عمدتاً سه نوع وظیفه بر عهده آن ها می باشد:

1_ برش فلز

2- تبدیل کردن خاشاک حاصل از براده برداری به شکل فر 

3-رساندن مایع خنک کننده به لبه برش

 

ساقه (shank)

 

انتهای مته که در دستگاه حفاری قرار می گیرد ساقه نامیده می شود.

 

قسمت های مختلف مته

 

انواع مته ها

 

مته های چند منظوره (Multi purpose drill bits)  

 

هنگام جستجو در انواع مختلف مته ها، متوجه خواهید شد که مته های چند منظوره به طور گسترده در دسترس قرار دارند و استفاده از آن ها رایج تر است. همچنین برای طیف وسیعی از مشاغل روزمره استفاده می شوند و این نوع مته را می توان بر انواع مواد اعمال کرد. اگر مایل به خرید مته های  جداگانه هستید، می توانید آن ها را از اندازه های 4 تا 10 میلی متری انتخاب کنید که دارای نوک کاربید تنگستن هستند و این موضوع آن ها را به گزینه ای قوی برای سوراخ کردن فلز، چوب و سنگ در حالت چرخشی تبدیل می کند، از طرف دیگر، اگر به چندین مته چند منظوره نیاز دارید، می توانید یک مجموعه خریداری کنید. برای قطرهای 12 میلی متر و بیشتر، مته ها با ساقه شش ضلعی عرضه می شوند که خطر لغزش در چاک را از بین می برند.(شکل 1)

 

مته مارپیچ(Auger drill bits) 

 

این مته‌ها مشابه مته‌های چند منظوره هستند، با این تفاوت که فقط برای سوراخ کردن چوب استفاده می‌شوند و نقطه مرکزی یا خار مشخص‌تری دارند. این ویژگی برجسته، مکان یابی نقطه در حال حفاری و ادامه مسیر را آسان می کند، و آن ها را برای حفاری دقیق تر ایده آل می کند. علاوه بر این، آن ها سوراخ هایی با لبه های بسیار منظم ایجاد می کنند که باعث می شود این نوع مته در مواقعی که ظاهر مهم است، نسبت به سایرین مورد توجه بیشتری قرار گیرد. اگر می‌خواهید بدانید که از چه اندازه و سایز مته‌ای باید استفاده کنید، به دقت در مورد چوبی که روی آن کار می‌کنید و اندازه سوراخ مورد نیازتان فکر کنید. هر اندازه ای را که انتخاب کردید، مطمئن شوید که روکش تمیزی دارید. بعلاوه، ساقه شش گوش در این نوع مته یک دستگیره ایمن را ارائه می دهد، بنابراین مطمئن باشید که دقت مورد نظر خود را به دست خواهید آورد.(شکل2)

 

تفاوت کابینت پیش ساخته با سفارشی در چیست؟

 

بیل مته (Spade Drill Bits) 

 

این نوع مته برای حفاری سوراخ های بزرگ با سرعت نسبتا زیاد طراحی شده است. آن ها می توانند باعث ایجاد پارگی در اطراف ورودی و خروجی یک سوراخ شوند و در قطرهای بزرگ موجود هستند. همچنین برای برش و ایجاد سوراخ در ستون های چوبی برای کابل ها، سیم ها، لوله ها و طناب ها ایده آل هستند.(شکل3)

 

مته های بنایی (Masonry Bits)

 

 اگر بخواهید روی آجر، بتن سبک، سنگ آهک، سنگ طبیعی یا مصنوعی سوراخ ایجاد کنید، مته های بنایی بهترین نوع مته برای این کار هستند. نوک این مته معمولاً از کاربید تنگستن روی یک محور فولادی ساخته می‌شود و آن را به ابزاری قوی و بادوام تبدیل می‌کند که برای برش مستقیم سنگ طراحی شده است.(شکل4)

 

مته خود تغذیه(self feed drill bit) 

 

از بین انواع مختلف مته‌ها، مته‌های خودتغذیه برای کارهای بزرگ، مانند ایجاد سوراخ‌های بزرگ روی چوب هنگام کار بر روی لوله‌ها یا مجراها، انتخابی بسیار تاثیرگذار هستند. آن ها برای لوله کش ها و برق کاران حرفه ای که نیاز به ایجاد سوراخ های بزرگ و ناهموار روی چوب دارند، گزینه ای عالی به شمار می آیند.(شکل5)

 

مته هایHSS  (HSS Drill Bits)

 

 اگر می خواهید بدانید که باید از چه مته‌ای برای فلزات و چوب‌های سخت‌تر استفاده کنید، متوجه خواهید شد که مته‌های فولادی با سرعت بالا (HSS) مناسب هستند. این نوع مته ها در برابر گرما سخت تر و مقاوم تر از فولادکربن هستند در نتیجه می توان از آن ها در سرعت های بالا استفاده کرد.(شکل6)

 

انواع مته

 

انتخاب مته پیچ گوشتی مناسب

 

بیشتر مته ها علاوه بر سوراخ کردن مواد و سطوح مختلف، عملکرد محرکی برای ثابت کردن پیچ ها نیز دارند. بنابراین، هنگامی که مته مورد استفاده را انتخاب کردید، باید مته پیچ گوشتی مناسب را نیز انتخاب کنید. برای کمک به تصمیم‌گیری، ما چند مرحله ساده را گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید ابزار مناسب را برای هر برنامه ‌ای را انتخاب کنید.

 

اسپیندل در دستگاه CNC چیست؟

 

مرحله 1: شکل پیچ را پیدا کنید.

 

به درایو پیچ یا شکل فشرده شده در سر پیچ نگاه کنید. رایج‌ترین انواع پیچ‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوید عبارتند از فیلیپس(چهارسو)، شش پوزی، شیاردار(یک سو) و شش گوش اما ممکن است پیچ‌هایی با سر درایو مربعی، ستاره ای و ستاره ای + نیز پیدا کنید.

 

انواع درایوهای پیچ برای مته

 

مرحله 2: اندازه پیچ را پیدا کنید.

 

بعد از اینکه شکل سر پیچ خود را مشخص کردید، باید اندازه مته را درست انتخاب کنید. انجام این کار باعث می‌شود که هنگام قراردادن  یا چرخاندن پیچ، لیز نخورد. اگر زمانی  که پیچ را با دست می‌چرخانید در شکاف حرکت می‌کند، سایز بزرگتر راامتحان کنید مراقب باشید قطعه ای که به خوبی در سر پیچ قرار می گیرد، احتمالاً سر آن را از بین می برد.