1. خانه
  2. >
  3. تاریخچه مبلمان شزلون چیست؟انواع آن کدام است؟
تاریخچه مبلمان شزلون چیست؟انواع آن کدام است؟
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/9/24تاریخچه مبلمان شزلون چیست؟انواع آن کدام است؟


شزلون(Chaise lounge) به هر صندلی با قسمت نشیمن بلندی اطلاق می‌شود که بتوانید روی آن نشسته و پاهای خود را دراز کنید.برخلاف مبلمان تخت خواب شو که، هم به‌عنوان یک صندلی مبل‌مانند در روز و هم به‌عنوان یک تخت در شب طراحی شده‌اند،

صندلی‌های شزلون برای خوابیدن طراحی نشده‌اند، بلکه برای استراحت با فرض حالتی بین نشستن و دراز کشیدن طراحی شده‌اند. واژه Chaise lounge از واژه فرانسوی chaise longe به معنی صندلی بلند گرفته شده است.

 

شزلون در مصر باستان

 

با حفاری‌های مقبره‌های مصر باستان، باستان‌شناسان گمان می‌کنند که صندلی‌های بلندی که در آنجا پیدا شده‌اند، قدیمی‌ترین نمونه‌های تاریخی مبل‌های شزلون هستند که قدمت آن به حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. برای افراد مرفه، قاب باید از چوب ساخته شود و دارای تزییناتی ازعاج یا آبنوس باشد. برای مصریانی که از مردم معمولی بودند، این اقلام مبلمان به احتمال زیاد از چوب نخل و حصیری ساخته می‌شدند.

 

لطفا برای مشاهده لیست قیمت کابینت‌های آماده ارزان قیمت کلیک کنید!

 

شزلون در یونان باستان

 

در قرن هشتم قبل از میلاد برای یونانیان، خوابیدن بر روی صندلی بلند در هنگام صرف غذا یا معاشرت، معمولا رایج بود. این صندلی‌ها از فلز یا چوب که با لایه‌های پارچه‌ای پوشانده می‌شدند ساخته شده بود و از بالشتک‌هایی در پشت سر استفاده می‌شد.

 

ده غول صنعت مبلمان در جهان!

 

شزلون در زمان امپراتوری روم

 

درست مانند شزلون در یونان باستان، رومی‌ها نیز در زمان‌های صرف غذا و ضیافت‌ها دراز می‌کشیدند. حتی یک نام برای گرفتن این حالت برای غذا خوردن وجود داشت(عمل دراز کشیدن پشت میز). 

 

مبلمان شزلون مدرن و جدید

 

شزلون مدرن و جدید

 

شزلون مدرن که امروزه بیشتر به آن عادت کرده‌ایم، اولین بار در قرن شانزدهم در فرانسه رایج شد. آن‌ها به طور خاص توسط صنعتگران مبلمان فرانسوی طراحی شدند تا اشراف به استراحت در جمع دوستان یا به تنهایی در طول روز بپردازند. در طول دهه 1800، شزلون تختی منحصر برای زنان ایجاد کرد تا در طول روز بدون نیاز به رفتن به اتاق خواب خود استراحت کنند. در دوره روکوکوی فرانسه بود که شزلون به نمادی از موقعیت اجتماعی مرفه و بالا تبدیل شد و تنها از کمیاب‌ترین و گران‌ترین مواد به‌صورت تزئینی ساخته می‌شد.

 

برای مشاهده 4 سبک برتر مبلمان راحتی 2021 کلیک کنید!

 

امروزه نیز شزلون به عنوان مبلی لوکس برای خانه‌های مدرن کاربرد دارد. اغلب برای تکمیل دکوراسیون خانه در خارج از اتاق خواب، یا بعنوان یک صندلی شیک برای نشستن در اتاق خواب و جایی برای نشستن برای پوشیدن کفش و جوراب هنگام آماده شدن استفاده می‌شوند. با توجه به ماهیت صندلی، آن‌ها را باید در قسمت‌هایی از خانه و برای گذراندن اوقات فراغت قرار داد. بنابراین شما معمولاً شزلون را در اتاق خواب، اتاق مطالعه یا هر جایی از خانه پیدا خواهید کرد که در آن فرد می‌تواند استراحت کند. اگرچه بیشتر شزلون‌های مخمل خواب دار برای استفاده در فضای باز طراحی نشده‌اند.

احتمالاً بیشتر با سبک شزلون مریدین(Méridienne) آشنا هستید. این‌ها معمولی ترین مدل شزلون در مبلمان مدرن هستند که دارای پشتی و تکیه گاه نامتقارن هستند. مریدین به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی به پهلو در یک زاویه بخوابید و بدون ترس از افتادن از روی صندلی به عقب تکیه دهید. شزلون‌های مریدین معمولاً روکش می‌شوند تا حداکثر راحتی را فراهم کنند.

 

مبلمان شزلون مریدین چیست؟

 

بر خلاف مریدین، شزلون ریکمییر(Récamier) معمولاً متقارن است و دسته‌های مبل برای تکیه دادن بلند می‌شود. پشتی برای شزلون وجود ندارد، اما هر دو انتهای ریکمییر را می‌توان به عنوان پشتی استفاده کرد. ریکمییر به افتخار مادام ریکمییر نامگذاری شده است که در سال 1800 برای گرفتن عکس خود رواج داد.

 

خرید کابینت‌های آماده ممبران با مناسب ترین قیمت ممکن!

 

مبلمان شزلون ریکمییر چیست؟

 

دوشس بریسه (Duchesse Brisée) شامل دو(یا گاهی اوقات سه) قسمت قابل جدا شدن است: صندلی و زیرپایی بلند که می‌توانند به هم وصل شوند تا شزلون را تشکیل دهند یا به عنوان شزلون استفاده شوند.

 

مبلمان شزلون دوش بریسه چیست؟