1. خانه
  2. >
  3. انواع شلف مورد استفاده در دکوراسیون و فضای خانه
انواع شلف مورد استفاده در دکوراسیون و فضای خانه
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/4/24انواع شلف مورد استفاده در دکوراسیون و فضای خانه


شلف(shelv) همانند قفسه‌ها یا طاقچه‌هایی هستند که در مکان‌های مختلف خانه مانند آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، پذیرایی و غیره روی دیوار و زمین قابل نصب هستند که هم جنبه تزئینی دارند و می‌توان با قراردادن وسایل تزئینی روی آن‌ها، زیبایی خاصی به خانه بخشید و هم جنبه کابردی دارند و محل نگهداری وسایل مختلف مانند کتاب، لوازم آشپزخانه،لوازم آرایشی بهداشتی و غیره هستند.

شلف‎‌ها می‌‎توانند براساس نیاز ما در جنس‌های چوبی، ام دی اف، فلزی، شیشه‌ای، پلاستیکی و ترکیبی و همچنین در طرح‌های مختلف از جمله ثابت، معلق، داخلی، گوشه‌ای، آویز و ایستاده قابل حمل باشند. شلف‌ها می‌شود سفارشی و براساس طراحی خانه، در گوشه‌های بلا استفاده و حتی برای نظم دادن وسایل ساخته شوند. 

در ادامه ایده‌هایی برای شلف وجود دارد که درهراتاقی قابل استفاده هستند و دکوراسیون خانه شما را از فضایی معمولی به خارق‌العاده تبدیل می‌کنند.

 

برای خرید کابینت ارزان قیمت کلیک کنید!

 

شلف‌های ثابت

شلف‌های ثابت از طاقچه‌های جداگانه‌ای ساخته شده اند که هم می توانند به تنهایی بصورت شلف‌های مستقل و هم در ترکیب با طاقچه‌های دیگر برای تشکیل یک سیستم چند طبقه‌ای استفاده شوند. شلف‌های پایه ثابت یکی از متداول ترین نوع شلف‌ها هستند زیرا در میان سایر شلف‌ها ایمن ترین نوع می‌باشند و چون به دیوار بصورت ثابت متصل هستند، احتمال سقوط یا شکستن وسایل از روی آن کمتر است. یک انتخاب عالی برای خانه‌هایی که کودک یا حیوانات خانگی دارند می‌باشند.

شلف‌های ثابت درجنس‌های فلزی و چوبی موجود هستند که به وسیله لولا و به کمک پین‌های فلزی یا پلاستیکی با ضخامت و اندازه‌های مختلف به دیوار یا محل مورد نظر متصل می‌شوند. این نوع شلف‌ها قابل جابجایی نیستند و برای نگهداری وسایلی که دارای سایز استاندارد هستند، مانند نوت بوک‌ها مناسب هستند اما برای جا دادن وسایل بزرگتر یا کوچکتر نمی توان ارتفاع آنها را تغییر داد. 

شلف‌‎های چوبی در طیف گسترده‌ای از سبک‌های تزئینی موجود هستند و به طور گسترده‌ای در فضای داخلی خانه استفاده می‌شوند. اغلب از شلف‌های ثابت در کابینت‌ها هم می‌توان استفاده کرد اما در صورتی که از این قفسه‌ها در کابینت استفاده می‌شود دسترسی به پشت قفسه محدود می‌شود که خیلی خوشایند نیست.

 

شلف ثابت برای دکوراسیون خانه

 

برای مشاهده انواع اکسسوری‌های آشپزخانه کلیک کنید!

 

شلف‌های داخلی

این نوع شلف‌ ساده‌ترین نوع در میان سایر نمونه‌ها می‌باشد و تقریبا در هر جایی از خانه که یک فرورفتگی وجود دارد، قابل استفاده است. بنابراین مناسب خانه‌هایی با فضای کم می‌باشد. با استفاده از این نوع شلف می‌توان از تمام نقاط خانه استفاده بهینه را کرد. چیدمان وسایل در این نوع شلف به طراحی دیوار شما کمک می‌کند و همچنین جلوه‌ای زیبا و مرتب به اتاق شما می‌دهد در نتیجه روشی عالی برای تنظیم کتاب‌ها و سایر دارایی‌های ارزشمند شما هستند تا زیبایی خانه شما را کاملاً بهبود بخشند.

 ساده ترین نوع شلف داخلی، یک تخته چوب است که به صورت افقی روی دیواره ثابت شده است. این نوع سیستم را می‌توان در هر کجای خانه نصب کرد! شلف‌های داخلی می‌شود در همان محل مورد نظر ساخته و نصب شوند یا اینکه در کارگاه ساخته و پس از تکمیل نصب شوند.

 

شلف داخلی برای دکوراسیون خانه

 

شلف‌های معلق 

برخلاف شلف‌های ثابت، که توسط پین و لولاهای قابل مشاهده به دیوارمتصل می‌شوند، این نوع شلف‌ها اینطور به نظر می‌رسند که روی دیوارها شناور هستند که ظاهراً به پیچ ها و لولاها متصل نیستند. این نکته قابل ذکر است که این قفسه‌ها خیلی کاربردی نیستند اما ظاهر زیبایی دارند و می‌توان قطعات هنری زیبا را روی آن قرار داد. این مدل‌ها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، اندازه‌ها، طرح‌ها و شکل‌ها موجود هستند و لوارم دکوری خوبی برای اتاق شما ‌‌می‌باشند.

 

شلف معلق برای دکوراسیون خانه

 

شلف‌های گوشه ای

با اینکه این شلف‌ها گوشه‌ای نامیده می‌شوند، اما در گوشه‌ها محدود نیستند! هم می‌توان آن‌ها را مستقیماً به دیواره پشت سر خود بوسیله پیچ و در دیوار نصب کرد و هم روی زمین قرار داد که روشی عالی برای به حداکثر رساندن فضای ذخیره سازی بدون اشغال فضای اضافی است. این سبک شلف‌ها در گوشه‌های غیر قابل استفاده خانه مانند سرویس بهداشتی، اتاق خواب و در طیف وسیعی ازطرح‌های فانتزی بکاربرده می‌شوند.

این سیستم‌های قفسه بندی در جنس‌های چوبی، پلاستیکی و چوب مهندسی/ لمینت موجود هستند و می‌توانند متناسب با هر مکانی استفاده شوند.

 

شلف گوشه‌ای  برای دکوراسیون خانه

 

چرا کابینت آماده و حاضری بهترین انتخاب برای خانه شماست!

 

شلف‌های آویز

 دارای بخش‌های فلزی هستند که به صورت عمودی به دیوارها نصب می‌شوند و قفسه‌ها از آنها آویزان می‌شوند. از این شلف‌ها می‌توان در آشپزخانه و اتاق‌ها برای نگهداری وسایلی مانند ظروف آشپزخانه، کتاب، مجله، خودکار و غیره استفاده کرد. فقط دقت داشته باشید این نوع قفسه‌های آویزان برای دیوارهای سبک وزن مناسب نیستند.

 

شلف آویز برای دکوراسیون خانه

 

شلف‌های ایستاده قابل حمل

این نوع شلف‌ها از قفسه‌های ایستاده ساخته می‌شوند و در طیف وسیعی از اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌ها موجود هستند. هم از نظر ظاهری زیبا و هم کاربردی می‌باشند و مکان مناسبی برای نگهداری وسایل هستند. همچنین شلف‌های ایستاده قابل حمل‌اند یعنی به راحتی به هرنقطه از خانه منتقل می‌شوند و فضای کافی را فراهم می‌کنند.

 

بهترین چوب‌های رایج برای ساخت کابینت آشپزخانه

 

شلف ایستاده قابل حمل برای دکوراسیون خانه