1. خانه
  2. >
  3. انواع بیتهای مته سی ان سی براساس نوع برش و هندسه ابزار + توضیحات
انواع بیتهای مته سی ان سی براساس نوع برش و هندسه ابزار + توضیحات
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1401/7/21انواع بیتهای مته سی ان سی براساس نوع برش و هندسه ابزار + توضیحات


از آنجا که دستگاه سی ان سی، امروزه نقش بسزایی در صنایع چوب و فلز برعهده دارد بدون شک انتخاب بیت مته و پیش از آن آشنایی و شناخت کامل آنها جزو ضروری ترین اقدامات است که ما در این متن تلاش خود را کرده ایم تا شما را در راستای تحقق این مقصود راهنمایی کنیم.

همانطور که در مبحث پیشین گفته شد روتر CNC یا همان مته  CNC، ماشین کنترلی کامپیوتری است که برای فرزکاری، حفاری و برش مواد استفاده می شود. در اصل جایگزینی برای روتر معمولی دستی است که با وارد کردن کنترل کامپیوتری به فرآیند، تعداد خطاها به شدت کاهش می یابد. روترهای CNC شبیه ماشین‌های فرز هستند و برخی از آنها می‌توانند تقریباً کارهای مشابهی را انجام دهند. 

ابزار برشی که در مته  CNC استفاده می شود، بیت نام دارد. در حین عملیات، مته CNC سری های مختلف که بیت نام دارد را با توجه به نیاز خود بر میدارد و عملیات برشکاری و حفاری را نجام می دهد. بسته به خواص فیزیکی مواد در حال ماشینکاری، انتخاب بیت روتر از یک برنامه به برنامه دیگر متفاوت است.

در مبحث قبل به این نکته نیز اشاره شد که بیت های مته سی ان سی دارای طبقه بندی های متنوع و گوناگونی هستند و دو مورد از این طبقه بندی مورد برسی قرارداده شد : طبقه بندی بیت های CNC براساس جنس آنها _ طبقه بندی بر اساس نمایه برش آنها 

اکنون می خواهیم دو طبقه بندی دیگر را مورد برسی قرار دهیم .

 

طبقه بندی بیت های مته - بر اساس  هندسه ابزار آنها

 

منظور از هندسه ابزار در این جا شکل و اندازه است. یعنی با توجه به اندازه و شکل سر برش، انواع بیت های مته برای کاربردهای مختلف استفاده می شوند.

 

بیت مته دارای انتهای تخت 

 

همانطور که از نام آن پیداست، انتهای این بیت ها مسطح است و آنها را برای عملیات فرزکاری سطحی متناسب می کند. کنار لبه های برش این بیت ها برای فرآیندهای حکاکی مناسب است. 

این نوع بیت ها به دو دسته بیت کف تخت با لبه مارپیچی و بیت کف تخت با لبه صاف تقسیم می شوند. بیت کف تخت با لبه مارپیچی برای حکاکی فلزات توصیه می شود، درحالی که بیت کف تخت با لبه صاف برای حکاکی چوب استفاده می شود.

 

بیت مته دارای نوک یا سر گرد گلوله ای 

 

این نوع بیت ها به مته های بینی توپی نیز معروف هستند و برای انجام فرزکاری گوشه های شعاعی بزرگ، ایجاد شیار و حکاکی با فرورفتگی های نیم دایره استفاده می شوند. حکاکی های سه بعدی دقیق و پیچیده را می توان با این بیت ها به دست آورد، منحنی های تولید شده توسط این بیت ها صاف و دارای سطح خوبی هستند. این بیت ها به وسیله شعاع نوک یا سر خود از یکدیگر متمایزمی شوند. هر چه شعاع نوک آنها کمتر باشد، وضوح حکاکی سه بعدی بهتر خواهد بود.

 

بیت مخروطی 

 

به دلیل دارا بودن نوک مخروطی، این ابزارها نسبت به بیت های کف تخت، محکم‌تر هستند و می‌توانند در عمق مواد فرو بروند. این بیت ها برای کارهای حکاکی دو بعدی و سه بعدی مناسب هستند و می توانند به راحتی از چوب، کامپوزیت های چوب، پلاستیک و چندین فلز نرم مانند آلومینیوم استفاده کنند.

چوب کامپوزیت مخلوطی از چندین جزء است که ممکن است شامل چوب، پلاستیک و کاه باشد. ذرات و الیاف چوب های مختلف با هم ترکیب می شوند و بوسیله چسب به هم متصل می شوند. طراحی سه فلوت این بیت ها تجمع تراشه ها و گرد و غبار را تا حد زیادی به حداقل می رساند.

 

بیت برش دندانه ای

 

این بیت ها دارای چندین دندانه در اطراف کاتر هستند و برای کار با مواد سخت مانند PCB(تخته ای است که از مواد عایق مقاوم در برابر حرارت و از چهار لایه تشکیل شده است که در اثر گرما به هم چسبیده اند)، HDF(تخته فیبر با چگالی بالا) ، کامپوزیت های HDF ، فیبر کربن، فایبرگلاس و غیره مناسب هستند. علاوه بر این، این بیت ها استحکام بالایی دارند و به راحتی شکسته نمی شوند.

برای مواقعی که بطور طولانی مدت ماشین‌کاری روی مواد سخت انجام می شود، بهتر است از قطعات کاربید جامد فولاد تنگستن استفاده کنید، زیرا مقاومت خوبی در برابر سایش و دمای بالا دارند.

 

طبقه بندی بیتهای مته سی ان سی براساس هندسه ابزار

 

طبقه بندی بیت های روتر - بر اساس نوع برش آنها

 

جهت برش نقش حیاتی در تعیین سطح و نوع برش دارد. باتوجه به نوع ماده ای که قرار است برش داده شود، می توان از بیت شیارزن (دارای برش بالا) _ بیت شیارزن(دارای  برش پایین ) و بیت فشرده سازی استفاده کرد.

 

بیت شیارزن مارپیچی (دارای برش بالا)

 

بیت‌های روتر مارپیچ برش بالا به دلیل توانایی در انجام برش‌های مستقیم، برای ایجاد شکاف و شیار استفاده می‌شوند. در طول برش این بیت ها تراشه ها را از از سطوح دور می کنند. از این رو برای مواد ضخیم توصیه می شوند. هنگام استفاده از این بیت برای مواد نرم و نازک، عمل کشیدن تراشه آن سطح بالایی را ناهموار و زبر می کند. علاوه بر این کشش رو به بالای این ابزار که در طول برش ایجاد می شود می تواند قطعه کار نرم وضعیف را از گیره های اتصال یا بست ها خارج کند.

 

بیت شیارزن مارپیچی (برش پایین)

 

بر خلاف بیت های مارپیچی (دارای برش بالا) که تراشه ها را از سطح دور می کنند، این ابزارها  تراشه را به سمت سطح قطعه کار می برند که منجر به تولید حداقل نیروی برش به سمت بالا می شود و سطح پرداخت خوبی برای مواد نرم و نازک ایجاد می کند. با این حال، به دلیل انباشته شدن براده ها در اطراف ناحیه برش که می تواند ابزار برش را مسدود کند، این قطعات برای سوراخ کردن یا برشکاری مواد ضخیم توصیه نمی شوند زیرا استفاده از این بیت ها برای ماشینکاری مواد ضخیم منجر به ایجاد یک سطح ناهموار می شود که نیاز به عملیات ماشینکاری اضافی برای صاف و صیقلی کردن سطح دارد.

 

 برای مشاهده لیست قیمت کابینت های آماده کلیک کنید!

 

بیت های مارپیچی دارای برش فشرده یا متراکم

 

هنگام کار با لمینیت دو طرفه مانند نئوپان یا ملامینه یک سطح پرداخت مناسب در هر دو طرف(جلوو پشت) ابزار کار مورد نیاز است که این بیت ها یک انتخاب عالی برای رسیدن به هدف می باشد. این بیت ها دارای هردو برش مارپیچی یعنی برش بالا و برش پایین هستند و هندسه فلوت آنها به دلیل پیچیدگی، مواد را از سطوح انتهایی درحالیکه همزمان آن را از سطح بالا به سمت ابزار کار می برد می کشاند. بنابراین سطحی صاف را در هردو طرف ایجاد می کند. یک سوم بیت های مارپیچی با برش فشرده را هندسه برش بالا و دو سوم باقیمانده را برش پایین تشکیل داده است.

 

طبقه بندی بیتهای مته سی ان سی براساس نوع برش