1. خانه
  2. >
  3. چوب پانیذ چیست و چه تفاوتی با چوب ام دی اف و نئوپان دارد؟+مراحل ساخت
چوب پانیذ چیست و چه تفاوتی با چوب ام دی اف و نئوپان دارد؟+مراحل ساخت
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/6/9چوب پانیذ چیست و چه تفاوتی با چوب ام دی اف و نئوپان دارد؟+مراحل ساخت


اگر خاک اره و تکه‌های چوب ریز به کمک رزین فشرده شوند و سپس روکش پلاستیکی به نام ملامینه روی آن استفاده شود، محصولی حاصل می‌شود که چوب پانیذ نام دارد. پانیذ نسبت به نئوپان تراکم بالاتری دارد و از لحاظ کیفیتی بسیار نزدیک به ام دی اف(MDF) است.در چوب پانیذ سعی شده تا تراکم مواد در ساخت بالاتر رود که تراکم بالا سبب شده است تا مقاومت و کیفیت بالاتری نصیب پانیذ شود. علاوه براین سعی شده تا کیفیت و قیمت همچنان پایین بماند و انتخابی مقرون بصرفه برای افراد باشد در نتیجه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کابینت فلزی آشپزخانه است.

چوب پانیذ چیست؟

اگر خاک اره و تکه‌های چوب ریز با چسب یا رزین‌های مصنوعی مخلوط و در معرض گرما به هم فشرده شوند و سپس روکش پلاستیکی به نام ملامینه روی آن استفاده شود، محصولی حاصل می‌شود که چوب پانیذ نام دارد. مزیت اصلی چوب پانیذ این است که سازگار با محیط زیست است. این چوب از ضایعات چوبی ساخته شده است و دیگر نیازی به قطع درختان نیست. از چوب پانیذ برای ساخت کابینت‌های فلزی درب چوبی استفاده می‌شود.

 

برای خرید انواع کابینت آشپزخانه آماده فلزی گالوانیزه با درب چوبی پانیذ اینجا را کلیک کنید!

 

پانیذ چگونه تولید می‌شود؟

مرحله 1: مواد اولیه و پیش عملیات

برای تغییر ضایعات چوب از شکل خام آن‌ها به پانیذ، چندین مرحله وجود دارد. به طور کلی، موادی مانند تراشه‌های چوب و گرد و غبار در حین ساخت سایر محصولات چوبی به دست می‌آیند. پس از جمع آوری مواد اولیه، بر اساس اندازه مرتب شده و خرد می‌شوند. تراشه‌های چوب باید تا حد امکان ریز شوند.

 

مرحله 2: خرد کردن، خشک کردن و غربالگری

منظور از خرد کردن این است که ضایعات چوب یکنواخت شوند(اگر در مراحل بعدی اندازه‌های مختلف تراشه چوب مورد نیاز باشد، ابعاد نیز در این مرحله ساخته می‌شود).

پس از اتمام فرآیند خرد کردن، برای چسبیدن بهتر، تراشه‌های یکنواخت چوب وارد دستگاه خشک‌کن می‌شوند و رطوبت آن‌ها گرفته می‌شود.

 

مقایسه بین چوب‌های ام دی اف، نئوپان و پانیذ

 

مرحله 3: چسباندن و تشکیل پانیذ

در این مرحله، افزودنی‌های مختلف و رزین‌های مصنوعی با تراشه‎‌های چوبی در سایز‌های مختلف مخلوط می‌شوند(توجه کنید که نسبت چسب‌ها را متناسب با میزان خرده چوب‌ها انتخاب کنید وگرنه خرده چوب‌ها غیر قابل استفاده می‌شوند). پس از اینکه تراشه‌های چوب به درستی مطابق قالب مرتب شدند، پانل برای فشار ارسال می‌شود.

 

تفاوت کابینت آشپزخانه کلاسیک و نئوکلاسیک

 

مرحله 4: فشار دادن

تراشه‌های چوب تحت درجه حرارت بالا فشرده می‌شوند تا ضخامت و تراکم مورد نظر به دست آید. از آنجایی که سایز این تراشه‌ها بسیار ریزتر از چوب نئوپان و خیلی نزدیک به چوب ام دی اف است در نتیجه تراکم چوب پانیذ بسیار بالا و خیلی نزیک به ام دی اف خواهد شد. فشار دادن باعث می‌شود که تراشه‌های چسبیده محکم به هم متصل شوند و با کاهش دما پیوندی ناگسستنی ایجاد شود.

 

کابینت فلزی درب چوبی پانیذ

 

مرحله 5: سنباده زنی چوب پانیذ

درنهایت پس از رسیدن به ضخامت مورد نظر ابتدا کارشناسان سطح را سنباده می‌زنند تا سطحی صاف و بدون روکش ایجاد شود. سپس پانیذ به اندازه مناسب محصول نهایی بریده می‌شود.

 

برای خرید انواع کابینت‌های آشپزخانه آماده به تحویل اینجا را کلیک کنید!

 

مرحله 6: روکش کردن چوب پانیذ

در این مرحله روکشی پلاستیکی به نام ملامینه روی آن کشیده می‎‌شود. این نوع روکش یکی از پرکاربردترین نوع روکش‌ها در بازار است. استفاده از روکش ملامین روی چوب پانیذ باعث افزایش مقاومت محصول در برابر نفوذ آب و سایش می‌شود، همچنین دوام بالایی دارد و از طرفی به آسانی پاک می‌شود، از دیگر مزایای پوشش ملامین می‌توان به تنوع رنگ آن اشاره کرد و این روکش علاوه بر قیمت مناسب کیفیت خوبی هم دارد. 

 

مقایسه چوب پانیذ با ام دی اف و نئوپان

 

تفاوت کابینت آماده و سفارشی چیست؟

 

مقایسه بین چوب پانیذ، ام دی اف و نئوپان

پانیذ نسبت به نئوپان تراکم خیلی بالاتری دارد و می‌توان گفت از لحاظ کیفیتی بسیار نزدیک به ام دی اف(MDF) است.

الیاف چوب در ترکیب نسبت به نئوپان بیشتر و بسیار نزدیک به چوب ام دی اف است در نتیجه مقاومت چوب پانیذ در برابر رطوبت کمتر از چوب ام دی اف و بسیار بیشتر ازنئوپان است.

به دلیل افزایش تعداد الیاف چوب، وزن بیشتری نسبت به نئوپان دارد اما از آنجایی که تعداد الیاف آن نسبت به ام دی اف کمتر است در نتیجه وزن کمتری نسبت به آن دارد. 

 قیمت چوب پانیذ پایین و نزدیک به نئوپان است و انتخابی مقرون بصرفه برای افراد می‌باشد در نتیجه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کابینت فلزی آشپزخانه است زیرا با صرف هزینه خیلی کمتر کیفیتی بسیار نزدیک به ام دی اف حاصل می‌شود.