1. خانه
  2. >
  3. بایدها و نبایدهای تمیز کردن انواع مختلف کابینت آشپزخانه+تکنیک‌های مناسب
بایدها و نبایدهای تمیزکردن انواع مختلف کابینت آشپزخانه+تکنیک‌های مناسب
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/4/28بایدها و نبایدهای تمیز کردن انواع مختلف کابینت آشپزخانه+تکنیک‌های مناسب


شما احتمالاً بیشتر وقت تمیز کردن آشپزخانه خود را برای تمیزکردن سینک ظرفشویی، پیشخوان‌ها و کف آشپزخانه صرف می‌کنید، اما کابینت‌های شما به ویژه درب‌های کابینت نیز به تمیزکردن نیاز دارند. زیرا قطرات ریز چربی حین پخت و پز، روی کابینت‌ها پاشیده می‌شوند و سپس گرد و غبار را جذب کرده و منجر به کثیفی می‌شوند. با گذشت زمان این آلودگی‌ها همانند یک چسب چسبناک به سطوح کابینت می چسبند که از بین بردن آن دشوار است.

تمیز کردن کابینت‌ها گرچه خسته کننده است اما کار دشواری نیست. جنس کابینت‌های شما چه چوبی باشد و چه روکش چوب و یا حتی فلزی یا لمینت با چند وسیله معمول خانگی پاک می‌شود. فقط باید مراقب باشید که با تمیزکردن نادرست به آن‌ها آسیب نرسانید. در اینجا نحوه انجام صحیح کار آمده است.

 

مراحل کلی تمیز کردن کابینت‌ها به چه صورت است؟

از یک محلول تمیز کننده ضعیف استفاده کنید.

به هیچ وجه برای تمیزکردن کابینت‌ها از برس‌های تمیز کننده استفاده نکنید زیرا ممکن است آسیب برسانند و کابینت‌ها رنگشان برود. این تمیزکننده‌ها بیشتر برای سینک ظرفشویی کاربرد دارند. از مخلوط کردن یک پیمانه صابون ظرفشویی با دو  پیمانه آب گرم یا همان نسبت سرکه سفید با آب گرم مخلوط تمیز کننده‌ای مناسب کابینت‌ها بدست می‌آید.

 

تمیز کردن کابینت آشپزخانه با محلول تمیزکننده

 

کابینت خود را خیس نکنید.

محلول تمیز کننده را روی پارچه میکروفیبر یا پارچه نرم اسپری کنید تا مرطوب شود اما خیس نشود. رطوبت زیاد می‌تواند رنگ کابینت را ببرد. سپس درب کابینت را از بالا تا پایین پاک کنید. فراموش نکنید که دستگیره‌ها و قسمت داخلی درب کابینت را نیز پاک کنید. در صورت لزوم محلول تمیزکننده بیشتری را روی پارچه خود اسپری کنید، اما هرگز اجازه ندهید پارچه خیلی خیس شود. اگر پارچه بیش از اندازه خیس شد مقدار اضافی آن را در سینک ظرفشویی فشار دهید.

 

با یک مسواک قدیمی لکه‌هایی که با دستمال پاک نمی‌شوند را تمیز کنید.

برخی از کابینت‌ها شیارهای تزئین شده یا شیارهای عمیقی دارند که با پارچه تمیز نمی‌شوند. در این مواقع، یک مسواک قدیمی را در محلول تمیز کننده خود فرو برده و از مسواک استفاده کنید تا آن نقاط صعب العبور پاک شود. نواحی اطراف دستگیره‌ها یا دستگیره‌های کابینت و لبه‌ی درهای کابینت را فراموش نکنید که دسترسی و تمیزکردن آن‌ها با پارچه مشکل است.

 

برای مشاهده انواع شلف مورد استفاده در دکوراسیون و فضای خانه کلیک کنید!

 

مواظب باشید لولاهای کابینت مرطوب نشوند.

اگرچه محلول تمیزکننده که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد برای کابینت‌های چوبی و روکش‌های چوبی مناسب هستند اما برای لولاهای کابینت مناسب نیستند زیرا جنس آن‌ها فلزی است و به مرور زمان زنگ می‌زنند در نتیجه برای تمیز کردن گرد و غبار و آلودگی لولا‌ها می‌توانید از پارچه خشک میکروفیبر استفاده کنید. اگر یک لکه چرب وجود دارد که پاک نمی‌شود، فقط یک یا دو قطره از محلول تمیز کننده را روی پارچه خود اسپری کنید و روی محل مورد نظر بکشید و سپس فلز را خشک کنید.

 

کابینت ها را چگونه تمیز کنیم

 

در نهایت پاک کننده را از روی کابینت تمیز کنید.

هنگامی که کابینت‌های خود را با محلول پاک کننده تمیز کردید، یک بار دیگر با پارچه‌ای که کمی با آب گرم مرطوب شده است، روی آن بکشید. با این کار محلول تمیزکننده از روی کابینت پاک و آلودگی‌های باقی مانده هم تمیز می‌شوند. درهمه مراحل دقت داشته باشید دستمال را از بالا به سمت پایین بکشید.

 

بعد از تمیز کردن کابینت ها را خشک کنید.

ااگر بعد از تمیر کردن کابینت‌ها خشک نشوند ممکن است حباب بزنند و رنگشان برود در نتیجه  در پایان کار از یک پارچه نرم برای خشک کردن تمام سطوح مرطوب و درخشش بیشتر کابینت‌ها استفاده کنید.

 

 خشک کردن کابینت های آشپزخانه با دستمال

 

با جوش شیرین لکه سخت را از بین ببرید.

اگر لکه‌ها، آلودگی‌های خشک یا چربی روی کابینت‌های شما پس از تمیز کردن هم باقی ماند باید یک مرحله به مراحل قبل اضافه کنید. در یک کاسه کوچک، یک پیمانه جوش شیرین را با دو پیمانه آب مخلوط کنید. با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز، خمیر را روی لکه‌های کثیف بکشید. بگذارید خمیر چند دقیقه بماند، و سپس آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و به آرامی روی محل بکشید و دوباره با پارچه‌ای مرطوب پاک کنید و سپس با پارچه میکروفیبر یا پارچه نرم خشک کنید.

 

تاثیر رنگ کابینت آشپزخانه بر دکوراسیون و روحیات افراد!

 

بالای کابینت‌ها را چگونه تمیز کنیم؟

بالای کابینت‌های آشپزخانه جایی است که محل تجمع چربی‌ها و آلودگی‌هاست که در معرض دید نیست و به این دلیل بدون نگرانی از خراب شدن می‌توان از پاک کننده‌های قوی استفاده کرد.

ساده‌ترین راه برای از بین بردن این نوع آلودگی‌ها استفاده از پودرشوینده است. برای این کار بهتر است دستکش لاتکس بپوشید. پارچه‌ای کهنه را در آب داغ خیس کنید و قسمت بالایی کابینت را کمی مرطوب کنید و سپس روی آن مواد شوینده بپاشید. در صورت نیاز کمی آب هم اضافه کنید تا مواد شوینده فعال شود و بگذارید به مدت پنج دقیقه بماند.

اگر آلودگی و لکه ایجاد شده خیلی سخت است، آن را با دقت با چاقو بتراشید و سپس با پارچه پاک کنید. سپس مقداری مواد شوینده را مستقیماً بر روی پارچه و اسکراب مرطوب خود بریزید. در صورت لزوم مواد شوینده بیشتری اضافه کنید و این کار را تکرار کنید تا تمام آلودگی‌های کابینت شما تمیز شوند. اگر به ساینده ای بیشتر از پارچه نیاز دارید، از یک اسکراب نایلونی یا پاک کننده خیلی خوب( Magic Eraser) استفاده کنید. در پایان با آب تمیز بشویید و با حوله‌های کاغذی خشک کنید.

 

تمیز کردن عمیق دوره ای رافراموش نکنید.

حداقل دو بار در سال، فراتر از تمیز کردن سطحی کابینت‌های آشپزخانه خود بروید. کابینت‌ها و قفسه‌ها را کاملاً خالی کنید و سپس، داخل کشوها و فضای داخلی کابینت‌ها را به همراه سطوح خارجی کابینت‌ها پاک کنید و از همان وسایل تمیز کردن و روش‌های گفته شده در بالا استفاده کنید. قبل از بازگرداندن وسایل به کابینت‌ها، وسایل بدرد نخور و خراب شده خود را دور بریزید. همچنین این آلودگی‌ها می‌توانند سلامتی را تهدید کنند: باکتری‌هایی مانند سالمونلا(salmonella) به راحتی می‌توانند دستگیره‌های کابینت را آلوده کنند.

 

کشوها نیز باید به صورت دوره‌ای تمیز و ضد عفونی شوند.

برای این کار، کشوها را دربیاورید، درون آن‌ها را خالی کرده و با آب گرم و صابون بشویید سپس با آب شستشو داده و اجازه دهید تا به صورت وارونه در ظرفشوی قرار بگیرد و آب اضافی آن‌ها تخلیه شود.

با استفاده نسبت 1 پیمانه سفید کننده به 9 پیمانه آب بصورتی که در بالا توضیح داده شد، هر کشو را با محلول خیس کنید و از مسواک برای تمیز کردن لبه‌ها کمک بگیرید. سپس با آب بشویید، آب اضافی را با اسفنج پاک کرده و اجازه دهید کامل خشک شود.

 

تمیز کردن کابینت آشپزخانه

 

جنس‌های مختلف کابینت را چگونه تمیز کنیم؟

کابینت‌های چوبی و ممبران را چگونه تمیز کنیم؟

کابینت‌های چوبی زیبایی خاصی دارند، بسیاری از کابینت‌های چوبی بدون نیاز به محصولات گران قیمت تمیز می‌شوند. پاک کننده‌های صابونی چربی‌ها و لکه‌های موجود در کابینت‌های چوبی را تا حدودی از بین می‌برد، اما باقی مانده چسبنده‌ای هم باقی می‌ماند که می‌تواند گرد و غبار را جذب کند. اگر پوشش چوب تا حدی آسیب دیده باشد، آب می‌تواند به داخل چوب نفوذ کند و تمیز کردن چوب سخت می‌شود. اگرسطح چوب ترک خورده یا لایه برداری شده باشد، شستشو کافی نیست و ممکن است اصلاح مجدد مورد نیاز باشد.

برای شستشوی کابینت ممبران یا چوبی، از یک اسفنج یا پارچه نرم آغشته به محلول آب گرم و شوینده ضعیف استفاده کنید و سپس بلافاصله با آب بشویید، در نهایت با یک پارچه نرم خشک کنید. برای چربی‌های چسبناک و سخت از محلول 1 پیمانه سرکه سفید و 2 پیمانه آب گرم استفاده کنید، آن را با یک اسفنج در محل مورنظر بکشید و با یک پارچه نرم خشک کنید.

در صورت باقی ماندن لکه‌های چسبناک، پارچه خود را با سرکه سفید مرطوب کنید یا از جوش شیرین و آب، خمیر تهیه کنید. با یک اسفنج به آرامی روی لکه مورد نظر بکشید، سپس با آب تمیز بشویید و سریع خشک کنید. برای لایه‌های چربی و جرم‌های جمع شده، ممکن است لازم باشد که یک پاک کننده مرکبات طبیعی مانند روغن لیمو، روغن پرتقال و روغن نارنج خالص بکار ببرید. و سپس مطمئن شوید که سطح به خوبی شسته و تمیز شود.

      

بهترین چوب‌های رایج برای ساخت کابینت آشپزخانه کدامند؟

 

در‌ب‌های شیشه‌ای یا بوفه‌های کابینت را چگونه تمیز کنیم؟

اگر کابینت‌های شما دارای بوفه هستند یا قسمت‌های شیشه‌ای دارند، یک پارچه تمیز را با مخلوط سرکه یا شیشه پاک کن اسپری کنید و شیشه را از دو طرف کاملاً پاک کنید. به طور کلی پاک کردن موادغذایی خشک، چربی‌ها و سایر آلودگی‌های پاشیده شده روی شیشه کاملاً آسان است، اما برای از بین بردن کامل آن لازم است دو بار آن را پاک کنید و از مواد ساینده روی شیشه استفاده نکنید و پس از تمیز کردن سطوح کاملا آن‌ها را خشک کنید. برای شیشه‌های نصب شده درون قاب چوبی، مراقب باشید که محلول تمیز کننده به قالب دور چوبی آسیب نرساند و در صورت پاشش بیش از حد، بلافاصله قاب را پاک کنید.

 

کابینت‌های فلزی را چگونه تمیز کنیم؟

کابینت‌های فلزی عموماً دارای روکش رنگی هستند، بنابراین شستشو به همان روشی است که برای سایر کابینت‌های رنگ شده انجام می شود. یک پیمانه صابون مایع ضعیف را با یک پیمانه آب گرم مخلوط کنید و از یک اسفنج نرم برای پاک کردن سطح استفاده کنید.

اگر شستشو با آب گرم و صابون و اسفنج نرم باعث از بین رفتن لکه‌های روی کابینت‌های فلزی شما نمی‌شود، از الکل سایشی برای پاک کردن چربی‌ها استفاده کنید. مقدار کمی را به یک پارچه نرم بمالید و با حرکت دورانی پاک کنید تا آلودگی برداشته شود.

با پاک کردن آرام بوسیله پشم استیل خیلی ریز، نقاط زنگ زدگی را پاک کنید. با این کار بسیار مراقب باشید، تا فلز خراشیده نشود سپس با آب تمیز بشویید و کاملا خشک کنید تا از زنگ زدگی جلوگیری شود. در قسمت‌های لولا یا گوشه‌های متصل شده از سشوار استفاده کنید تا رطوبت دباقی مانده کاملاً خشک شود.

و به عنوان یک مرحله اختیاری، یک لایه نازک موم با کیفیت خوب روی کل سطح کابینت برای درخشش و براق شدن سطح اعمال کنید اما از موم در قفسه‌هایی که با مواد غذایی در تماس هستند استفاده نکنید. اگر از موم خودرو استفاده می‌کنید، پنجره‌ها را باز کنید تا تهویه مناسب ایجاد شود. اگرچه هیچ اثر مزمنی بر

سلامتی نخواهد داشت، اما استنشاق مداوم بخارات می‌تواند باعث تحریک ریه‌ها ‌شود.

 

کابینت‌های لمینت را چگونه تمیز کنیم؟

سطوح کابینت لمینت سخت و بادوام هستند که بدون اینکه ظاهر آن‌ها آسیب ببیند به راحتی تمیز می‌شوند. ظاهر لمینت را خوب نگه دارید و با غبارگیری منظم، دفعات شستشو را کاهش دهید. سطوح ورقه ورقه لمینت را با محلول صابون و آب گرم تمیز کنید، سپس با آب تمیز بشویید و با یک پارچه نرم خشک کنید.

برای سطوح کثیف‌تر از یک محلول آب داغ و سرکه سفید یا سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. چربی را معمولاً می‌توان با سرکه سفید خالص حل کرد. یک بطری اسپری را از این مواد پر کنید و اجازه دهید حدود پنج دقیقه کار کند سپس سرکه را پاک کرده و با پارچه‌ای نرم خیس پاک کنید.

درزهای کابینت‌هایی با جنس لمینت به دقت بیشتری برای تمیز کردن احتیاج دارند، زیرا چربی و مواد زائد بیشتری را جذب می‌کنند. می‌شود از یک برس نرم یا مسواک استفاده کنید. مطمئن شوید که درزها کاملا خشک شده‌اند، زیرا لمینت‌ها  در صورت جذب زیاد آب ممکن است متورم شوند.

برای لکه‌هایی مانند قهوه، چای و غیره، خمیرجوش شیرین و آب یا جوش شیرین و آب لیمو را امتحان کنید. مقداری خمیر را با یک پارچه نرم آغشته کرده و روی لکه را بپوشانید. اجازه دهید چند دقیقه بماند، سپس به آرامی با یک اسفنج نرم و مرطوب روی آن بکشید تا لکه‌ها از بین بروند.

یا برای پاک سازی لکه ها از پاک کننده پایه مرکبات همراه با d-Limonene استفاده کنید. مخلوطی از ترکیب یک قسمت روغن مرکبات و یک قسمت آب تهیه کنید و با یک اسفنج به سطح آن بکشید. بگذارید چند دقیقه بماند، سپس به آرامی با قسمت اسکراب اسفنج روی آن بکشید تا  پاک شود و سپس  با آب تمیز

بشویید.از تمیز کننده یا پاک کننده های ساینده روی لمینت‌ها استفاده نکنید، زیرا باعث خراشیده شدن سطح آن می‌شوند.

 

کابیبنت‌ها را چگونه ضدعفونی کنیم؟

مانند تمیز کردن، ضد عفونی کردن کابینت و کمد آشپزخانه یکی از آن کارهایی است که باید به طور مداوم انجام شود. برای اطمینان از اینکه کار به درستی انجام شده است، باید تمام گوشه‌های قابل دسترسی را هم ضدعفونی کنیم تا اطمینان حاصل شود که هیچ میکروب یا باکتری باقی نمانده است.

البته این کار کمی زمان‌بر است اما برای کمدهایی که مواد غذایی در آن‎‌ها نگهداری می‌شود ارزش دارد، زیرا باعث جلوگیری از شکل گیری کپک می‌شود، به از بین بردن میکروب‌ها کمک می کند و حشرات را نیز دور نگه می‌دارد.

 

روش صحیح تمیز کردن کابینت آشپزخانه

 

مواد جایگزین سفید کننده برای ضدعفونی کردن کابینت‌ها

اگر به سفید کننده حساسیت دارید یا ترجیح می‌دهید از آن استفاده نکنید، در اینجا چند گزینه دیگر برای بررسی وجود دارد:

برای ضدعفونی فضای داخلی کابینت‌ها و کشوها، محلول 1/4 پیمانه سرکه سفید یا سیب را با 1/4 پیمانه هیدروژن پراکسید(hydrogen peroxide) به علاوه 1 پیمانه آب را با هم مخلوط کنید.

در صورت تمایل، چند قطره از عطر گیاهی مورد علاقه خود را اضافه کنید تا بوی سرکه را از بین ببرد.

روغن درخت چای ضد عفونی کننده طبیعی دیگری است که باکتری‌ها را از بین می‌برد. در یک بطری اسپری، 2 پیمانه آب را با 1/2 قاشق چای خوری صابون مایع، 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید و 25-20 قطره روغن درخت چای ترکیب کنید. خوب مخلوط کنید طبق دستور بالا اعمال کنید.

 

سخن پایانی

گرچه  ممکن است تمیز کردن و ضدعفونی کردنی کابینت‌ها سخت باشد اما پس از پایان کار، این سطوح درخشان پاک و بدون میکروب احساس رضایت بسیار خوبی را ایجاد می کنند. کمدهای شما نه تنها پس ازتمیز کردن کاملاً عالی به نظر می‌رسند، بلکه باعث آرامش خاطر شما در نظافت می‌شوند.