1. خانه
  2. >
  3. 9 مرحله برای تعمیر درب کابینت باد کرده بر اثر آب خوردگی
9 مرحله برای تعمیر درب کابینت باد کرده بر اثر آب خوردگی
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/5/29 مرحله برای تعمیر درب کابینت باد کرده بر اثر آب خوردگی


از آنجایی که کابینت‌های آشپزخانه بخصوص کابینت‌های زیر سینک در معرض رطوبت و خیس شدن هستند، اغلب در اثر آب‌خوردگی باد می‌کنند و در نتیجه باعث از بین رفتن رنگ یا ورقه ورقه شدن و خراب شدن سطح آن‌ها می‌شوند. حتی ممکن است در اثر آب خوردگی به مرور زمان سطح ورقه ورقه شده کابینت‌ها شروع به بیرون آمدن کامل کنند.

کابینت‌های ساخته شده از موادی مانند چوب، MDF و تخته خرده چوب بیشتر در معرض این آسیب هستند. در ادامه 9 مرحله آسان برای تعمیر کابینت‌های باد کرده آورده شده است:

 

کابینت‌ها را برای تعمیر آماده کنید.

در ابتدا، شما باید کابینت‌ها را برای کاری که می‌خواهید انجام دهید آماده کنید. درب کابینت را از لولاهای آن جدا کنید و آن را روی یک سطح کار بگذارید. ترجیحاً آن را به یک گاراژ منتقل کنید و پارچه‌‌ای زیر آن قرار دهید تا رنگ روی سطح نریزد. بسته به میزان خرابی کابینت‌ها براثر آب‌خوردگی، ممکن است بخواهید لولاها، دستگیره‌های درب و سایر قطعات سخت افزاری را از درب کابینت جدا کنید. قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که در‌ها کاملا خشک هستند.

 

 از پوشش اولیه برپایه لاک جلا استفاده کنید.

پوشش‌های اولیه(زیرساز) برپایه لاک جلا که در اکثر فروشگاه‌های سخت افزار یافت می‌شوند، برای کمک به ترمیم لکه‌های کوچک و آسیب دیدگی در مبلمان چوبی یا کابینت‌های چوبی طراحی شده‌اند. زیرساز‌های اولیه برپایه لاک جلا به طور معمول در یک بطری اسپری برای استفاده آسان وجود دارند. 1 یا 2 لایه از این محصول را روی منطقه آسیب دیده بمالید تا به سطح درب کابینت شما کمک کند.

نکته مهم در مورد این پوشش‌ها این است که می‌توانید هر نوع رنگی را روی آن قرار دهید، زیرساز‌هایی هستند که می‌توانند به یکنواختی سطح چوب کمک کنند و باعث شوند رنگ به خوبی به سطح بچسبد

 

برای خرید کابینت آشپزخانه فلزی آماده درب چوبی با ارزان ترین قیمت کلیک کنید!

 

پوشش اولیه چوب برای رنگ کردن

 

در صورت لزوم از پرکننده‌های پلاستیکی مناسب چوب استفاده کنید.

اگر کابینت آشپزخانه شما آسیب زیادی دیده است، برای کمک به بتانه‌کاری و اصلاح بهتر آسیب‌های ناشی از رطوبت، می‌توانید از پرکننده پلاستیکی استفاده کنید. بعنوان مثال تخته خرده چوب بیشتر از MDF خلل و فرج دارد، بنابراین اگر کابینت‌های تخته خرده چوب دارید، این مرحله را کامل انجام دهید. بدیهی است که مقدار و روشی که برای استفاده از این نوع پرکننده استفاده می‌کنید به شرایطی که در پیش رو دارید بستگی خواهد داشت.

در این مرحله و قبل از شروع مرحله بعدی اطمینان حاصل کنید که سطح کابینت‌ها زیبا و صاف (یا تا حد امکان صاف!) شده است.

 

پرکننده پلاستیکی چوب

 

درب کابینت را سنباده بزنید.

برای اطمینان از صاف شدن کامل سطح چوب، از سنباده استفاده کنید. می‌شود از کاغذ سنباده 120 ریز یا درشت‌تر استفاده کرد. برخی از افراد این کار را به صورت دستی انجام می‌دهند، اما استفاده از سنباده برقی برای این مرحله بسیار آسان‌تر است یعنی در حالت ایده‌آل باید از سنباده برقی با کیفیت بالا که ساخت یک شرکت معتبر است استفاده کنید.

مراقب باشید خیلی چوب را سنباده نزنید. لازم نیست با سنباده زنی ظاهر کابینت‌ها کاملا نو شوند.

 

سنباده زدن در کابینت

 

در صورت لزوم مراحل قبلی را تکرار کنید.

اگر کابینت شما به شدت براثر آب خوردگی باد کرده و آسیب دیده است، باید مراحل قبلی را 1 یا 2 بار تکرار کنید تا کاملا تعمیر شود. ممکن است بخواهید بسته به میزان آسیب دیدگی درب کابینت، از پوشش زیرساز برپایه لاک جلا، پرکننده پلاستیکی چوب و سنباده زنی استفاده مجدد کنید تا چوب صاف به نظر برسد.

 

چرا کابینت آماده بخریم؟

 

شروع به رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه خود کنید!

هنگامی که آسیب ناشی از آب خوردگی تعمیر می‌شود و درب کابینت کاملا صاف به نظر می‌رسد، زمان آن فرا رسیده است که رنگ آمیزی را شروع کنید. از همان نوع رنگی که برای طراحی اصلی کابینت استفاده کرده‌اید استفاده کنید. زیرساز رنگ که در مراحل اولیه استفاده کردید و بر پایه لاک جلا بود به شما کمک می‌کند تا رنگ به راحتی به چوب بچسبد.

برای رنگ‌آمیزی بسته به مهارت شما در نقاشی و بزرگ یا کوچک بودن سطح درب کابینت ممکن است بخواهید از یک غلتک رنگ استفاده کنید و جزئیات را با یک برس کوچک تمام کنید. برخی از افراد همچنین دوست دارند از مسواک استفاده کنند.

باید دقت داشته باشید که روی تمام سطحی که آسیب دیده(نه فقط در مناطق آسیب دیده به آب) رنگ کاری کنید در غیر این صورت،رنگ تکه‌ای و ناهموار به نظر می‌رسد.

پس از اتمام رنگ‌کاری، با توجه به نوع رنگی که استفاده کرده‌اید، درب کابینت را بگذارید تا خشک شود. به خاطر داشته باشید که خشک شدن رنگ چوب‌های روغنی ممکن است چند ساعت طول بکشد، بنابراین به همان اندازه که نیاز دارید زمان اختصاص دهید.

 

برای مشاهده لیست قیمت انواع کابینت آشپزخانه آماده کلیک کنید!

 

رنگ آمیزی درب کابینت

 

درب‌های کابینت رنگ‌کاری شده را به سمت پایین بکشید.

پس از خشک شدن رنگ کابینت، دوباره آن را با یک سنباده ظریف‌تر سنباده بزنید. هدف در اینجا مسطح سازی یا تغییر شکل چوب نیست - این است که پایان رنگ یکپارچه تر به نظر برسد. همچنین سنباده زدن باعث ایجاد سوراخ و شیارهای کوچکی در سطح درب کابینت می‌شود که به چسبندگی مناسب لایه‌های بعدی رنگ کمک می کند.

می‌توانید چوب رنگ‌کاری شده را با سنباده 220 بصورت دستی یا برقی سنباده بزنید. با این حال، توصیه می‌شود این مرحله را با دست سنباده بزنید زیرا به دقت بیشتری احتیاج است تا به رنگ آسیب نرسد.

 

یک لایه نهایی رنگ بزنید و دوباره آن را سنباده بزنید.

حالا یک لایه نهایی رنگ بزنید، اجازه دهید خشک شود و دوباره آن را با کاغذ سنباده ظریف 220 ریز یا مشابه آن به آرامی سمباده بزنید. ممکن است بخواهید بسته به نوع رنگ کابینت خود، این روند را 1 یا 2 بار دیگر تکرار کنید.

بعد از این مرحله، نباید آثار آسیب دیدگی و آب‌خوردگی در درب کابینت مشاهده شود و تعمیر به اندازه‌ای کامل باشد که گویی کابینت را تازه خریداری کرده‌اید!

 

روغن جلای ضد آب یا آب بند بزنید.

اگر می‌خواهید کابینت‌های آشپزخانه آسیب دیده و باد کرده ناشی از آب خوردگی را کامل تعمیر کنید و از بروز این مشکل جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک پوشش نهایی یا پوشش کاملا صاف استفاده کنید تا آب روی آن سر بخورد و کمتر جذب شود.

می‌توانید انواع بتانه‌های ضد آب، پوشش‌های صاف، شفاف و لاک‌های مخصوص کابینت‌های چوبی آشپزخانه را پیدا کنید و مطمئن شوید که این مواد مناسب نوع چوبی که روی آن کار می‌کنید و نوع رنگی که استفاده کرده‌اید باشند.

همچنین توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید رنگ کابینت در پایان کار، مات به نظر برسد، پوشش صافی باید استفاده کنید که بعد از خشک شدن براق به نظر نرسد.

به این نکته توجه کنید که رنگ و لاک‌های ضد آب باعث نمی‌شود که کابینت شما کاملا در برابرنفوذ آب مقاوم باشند اما این مواد باعث می‌شوند نفوذ آب در چوب بسیار دشوار‌تر شود.

 

روغن جلای ضد آب مخصوص چوب