1. خانه
  2. >
  3. طراحی آرک یا طاق آشپزخانه چگونه است؟+ انواع آرک موجود
طراحی آرک یا طاق آشپزخانه چگونه است؟+ انواع آرک موجود
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/8/12طراحی آرک یا طاق آشپزخانه چگونه است؟+ انواع آرک موجود


طراحی آرک یا طاق آشپزخانه چیست؟ آرک یا طاق یک عنصر معماری کلاسیک است که می‌تواند به هر ساختمانی، چه به عنوان بخشی از نما و چه در فضای داخلی، حس دنیای قدیم را اضافه کند. شاید باورش سخت باشد، اما طاق‌ها بیش از هزار سال است که در ساخت و ساز ساختمان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

آن‌ها از قرن سوم(قبل از میلاد) در معماری استفاده می‌‎شدند. حتی رومیان باستان در ساخت راه‌ها، قنات‌ها، پل‌ها و سایر سازه‌ها، عناصر سازه‌ای را به شکل طاق دار ایجاد می‌کردند. بعداً از آن‌ در ساخت قلعه‌ها و کاخ‌ها استفاده شد. اوج محبوبیت آرک‌ها در قرون وسطی بود. رفته رفته آپارتمان‌های مدرن نیز با استفاده از آن‌ها تزئین شدند. با توجه به قوانین خاص و بررسی دقیق پروژه طراحی، آرک‌ها را می‌توان به عنوان عنصری از یک آپارتمان تزئین شده به سبک مدرن مجهز کرد.

 

آرک‌ها در بسیاری از اشکال دایره‌ای، مسطح و بیضوی طراحی می‌شوند. با این حال، نیم دایره‌ها همچنان یکی از محبوب ترین طراحی‌های مورد استفاده هستند. طراحان به دلایل مختلفی از قبیل قاب بندی نماها، تزئین و برجسته کردن یک فضا، همچنین برای زیباتر کردن ظاهر و راحتی در فضا از آرک‌ها استفاده می‌کنند.

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه آرک‌ها که طراحی منحصربفرد و زیبایی دارند بسیاری از فضاهای داخلی مدرن را شکل داده و امروزه به دکوراسیون آشپزخانه راه یافته‌اند.

 

لطفا برای مشاهده لیست قیمت و خرید کابینت‌های پیش ساخته ارزان قیمت کلیک کنید!

 

آرک به سبک زیبایی توسکانی

این آشپزخانه چشم نواز با مجموعه‌ای از آرک‌های ظریف و زیبا و بوسیله آجر(ساخته شده به روش سنتی) قاب شده است.

 

آرک به سبک زیبایی توسکانی

 

آرک کاملا متناسب

این قوس نیمه دایره‌ای زیبا در بالای قفسه‌بندی باز(شلف‌های آشپزخانه)، فضای داخلی ساده را از یکنواختی درمی‌آورد و یک نقطه کانونی ایجاد می‌کند که به طرز جالبی خارج از مرکز است.

 

آرک کاملا متناسب

 

استفاده از آرک در طراحی آشپزخانه باز

در اینجا، این آشپزخانه زیبا از یک آرک منحنی بزرگ استفاده می‌کند که طول پیشخوان صبحانه را کاملا می‌گیرد(پیشخوانی که اتصال بین فضای نشیمن و غذاخوری با آشپزخانه است). پیشخوان ساخته شده از سنگ مرمر یا گرانیت که در امتداد آرک قرار گرفته است به شما این امکان را می‌دهد که غذاهای داغ را مستقیماً از اجاق گاز برای خانواده خود سرو کنید. توجه داشته باشید هنگام استفاده از این نوع آرک، روی میز پیشخوان همیشه باید مرتب باشد.

 

استفاده از آرک در طراحی آشپزخانه باز

 

استفاده از آرک‌های آجری زیبا در آشپزخانه اپن دار

این آشپزخانه اپن دار(شبه جزیره) با مجموعه ای از آرک‌های آجری زیبا در یک دیوار جداکننده به سبک صنعتی از فضای نشیمن جدا شده است. 

 

استفاده از آرک‌های آجری زیبا در آشپزخانه اپن دار

 

استفاده از آرک در راهروی کم عمق

می‌توان از آرک کم عمق و ظریف در فضای بین آشپزخانه باز و ناهارخوری استفاده کرد.

 

استفاده از آرک در راهروی کم عمق

 

ظرافت در آرک سفید

در آشپزخانه سفید و ساده استفاده از یک چارچوب با سقف منحنی(آرک دار) در محل ورود به آشپزخانه زیبایی خاصی ایجاد می‌کند. این نوع آرک یک ایده هوشمندانه، به خصوص برای خانه‌های آپارتمانی با آشپزخانه‌های کوچک است و این درگاه قوسی جایگزین مناسبی برای درب‌های معمولی می‌باشد. در خانه‌ای که درب‌های حجیم غیر ضروری به نظر می‌رسند، همچنین چارچوبی در دیوار با لبه‌های شیک و تمیز، طراحی آشپزخانه را به کلی ارتقا می‌دهد. این طرح آرک آشپزخانه با گوشه‌های گرد نرم، ورود و خروج بدون سروصدا برای آشپزخانه ایجاد می‌کند.

 

آرک سفید ظریف

 

استفاده از آرک در عناصر داخلی آشپزخانه

عناصر داخلی در آشپزخانه‌ها به سبک کلاسیک از آرک‌ها به عنوان یک عنصر طراحی در بالای صفحه آشپزخانه و در کناره‌های پیشخوان جزیره استفاده می‌کنند. آرک‌ها در پانل‌های کابینت آشپزخانه نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

استفاده از آرک در عناصر داخلی آشپزخانه

 

طراحی آرک در آشپزخانه دو درب

اگر فضای کافی دارید این نوع طرح بسیار مناسب است. طراحی آرک مدرن دو درب فرانسوی معاصر برای آشپزخانه فضایی خوب و دلپذیر ایجاد می‌کند. ورودی باز طاق نما به شما این امکان را می‌دهد دید واضحی از خانه داشته باشید.

 

طراحی آرک در آشپزخانه دو درب

 

انواع سبک‌های موجود در طراحی آرک

همانطور که در بالا ذکر شد، آرک‌ها در بنای داخلی خانه نه تنها یک عنصر تزئین شده به سبک کلاسیک، بلکه به سبک مدرن نیز می‌توانند باشند. هنگام استفاده از طراحی آرک در فضای داخلی آشپزخانه، باید مطمئن شوید که اتاق‌های مجاور هم به همان سبک ساخته شده‌اند. هرچه فضای باز بیشتر باشد، این قانون مرتبط تر است. سبک آرک‌ها به کمک فرم آن و همچنین استفاده از مواد تکمیل کننده و تزئینات خاص تعیین می‌شود.

به عنوان مثال، هنگام تزئین آشپزخانه به سبک کلاسیک از آرک‌هایی به شکل نیم دایره یا بیضی استفاده می‌شود، تزئین آن‌ها با قرنیز مجاز است. رنگ دیوارها هم برای آشپزخانه و هم برای مجاور آن پاستلی انتخاب می‌شود. در اتاقی که آشپزخانه به سبک شیروانی دارد، می‌توانید آرک را با آجر یا کاشی تزئین کنید. در سبک ترکیبی(که شامل همه‌ی سبک‌ها است) می‌توانید از هر فرمی استفاده کنید. رنگ دیوارها می‌تواند از آبی آسمانی تا قرمز تیره متغییر باشد.

 

سایز آرک

اندازه دهانه و سایز آرک با ویژگی‌های چیدمان آشپزخانه و اتاق مجاور تعیین می‌شود. بنابراین، اگر آشپزخانه با یک راهرو هم مرز باشد، دهانه آرک آن باریک و بلند خواهد بود. گزینه‌های بیشتری ممکن است در مورد انتقال آشپزخانه به اتاق ناهار خوری یا راهرو باشد. اگر این دو اتاق با یک دیوار غیر باربر از هم جدا شوند، می توان قوس را تقریباً به اندازه دیوار ساخت. ارتفاع همیشه با ارتفاع سقف در آپارتمان محدود می‌شود.