1. خانه
  2. >
  3. چگونه می‌توان ازکابینت‌های آشپزخانه خود دربرابرآب‌خوردگی محافظت کرد؟
چگونه می‌توان ازکابینت‌های آشپزخانه خود دربرابرآب‌خوردگی محافظت کرد؟
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/5/4چگونه می‌توان ازکابینت‌های آشپزخانه خود دربرابرآب‌خوردگی محافظت کرد؟


همیشه پیشگیری بهتر از درمان است! در مورد کابینت‌های آشپزخانه محافظت از کابینت‌ها، نگهداری صحیح و جلوگیری از آسیب دیدن بهتر از تعمیر مداوم آن‌ها است. در ادامه مطلب روش‌هایی برای انجام این کار آورده شده است:

کابینت‌ها را لمینیت کنید

شاید تاکنون نام کابینت‌های آشپزخانه لمینت را شنیده باشید. این نوع کابینت‌ها از چند لایه تشکیل شده‌اند که لایه رویی با یک روکش صاف و براق که ممکن است از پلاستیک یا ماده‌ای ضد آب ساخته شود پوشانده شده است که کاملا از کابینت در برابر رطوبت محافظت می‌کند.

کابینت‌های لمینت آشپزخانه ضد آب نیستند، اما این لایه بیرونی صاف می‌تواند از نفوذ قطرات آب به هسته چوبی درهای کابینت شما جلوگیری کند و از کابینت در برابر رطوبت محاظت کند.

کابینت‌های لمینت آشپزخانه معمولاً براق هستند، اگرچه امکان رنگ آمیزی کابینت‌های آشپزخانه لمینت وجود دارد تا با سبک آشپزخانه مورد نظر شما مطابقت داشته باشد.

 

لمینت کردن کابینت ها برای محافظت از کابینت در برابر آب خوردگی

 

از لاک جلای ضد آب، بتانه‌کاری و پوشش صاف استفاده کنید

می‌توانید پوشش‌های صاف مختلفی را برای کابینت‌های آشپزخانه خود پیدا کنید که در برابر آب‌خوردگی از کابینت‌های شما محافظت کنند. به این ترتیب حتی اگر کابینت‌های شما از چوب ارزان ساخته شده باشند م‍ی‌توانید از جذب آب توسط کابینت‌های خود را به راحتی جلوگیری کنید.

بتانه‌ها، لاک‌های جلا و پوشش‌های صاف ضد آب دارای فرمول‌های مختلفی هستند و بسته به نوع چوب و رنگ مورد استفاده در انواع درب کابینت آشپزخانه قابل استفاده هستند.

اگر پوشش صاف ضد آب پیدا کردید، فقط اطمینان حاصل کنید که پوشش (بعنوان مثال براق باشد،مات یا ساتن) با طراحی جدیدی که برای کابینت آشپزخانه در نظر گرفته اید مطابقت داشته باشد.

 

بتانه کردن کابینت برای محافظت از کابینت در برابر آب خوردگی

 

مدل مناسبی برای سینک ظرفشویی خود در نظر بگیرید

به طور کلی تغییر مدل سینک ظرفشویی شما می‌تواند از ریختن آب جلوگیری کند. به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است. شما می‌توانید با بتانه‌کاری و درزگیری مناسب در اطراف لبه‌های سینک ظرفشویی از نشت آب جلوگیری کنید و دیگر نیازی به تعمیر کابینت‌های باد کرده بر اثر آب خوردگی نداشته باشید.

 

لبه‌های جدیدی برای پیشخوان آشپزخانه امتحان کنید

شاید هیچوقت به تغییرطراحی لبه‌های پیشخوان خود فکر نکرده باشید، اما طراحی لبه‌های پیشخوان شما می‌تواند به طور قابل توجهی احتمال چکیدن آب به داخل کابینت‌ها و خراب شدن آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال، پیشخوان‌های آشپزخانه با لبه‌های گرد(bullnose edge) باعث می‌شوند آب بیشتری از لبه‌ها بریزد و کابینت‌های زیرین خیس شوند از سوی دیگر، لبه‌های مورب(beveled edges) روی میزهای آشپزخانه شما باعث می‌شوند که نشتی مستقیم روی زمین بریزد و به کابینت‌ها آسیب نرساند.

در نتیجه در صورت نداشتن کودکان برای نگرانی، پیشخوانی با لبه‌های مورب بهترین انتخاب است.

 

انواع لبه پیشخوان کابینت آشپزخانه

 

تهویه یا رطوبت زدایی بهتری داشته باشید

اگر مشکلات آشپزخانه شما ناشی از رطوبت باشد، ممکن است بخواهید در تهویه بهتر آشپزخانه خود سرمایه گذاری کنید. به عنوان مثال، اگر آب زیادی بجوشانید یا پخت و پز زیادی انجام دهید که بخار تولید می‌کند، باید به خروج بخار از آشپزخانه کمک کنید.

می‌توانید پنجره‌های خود را باز کنید تا رطوبت و بخار خارج شود یا از محصولاتی مانند فن‌های استخراج کننده آشپزخانه، رطوبت گیر و هود برای کمک به جذب رطوبت اضافی در هوا که باعث از بین رفتن کابینت‌ها می‌شود، در نظر بگیرید!

 

پوشش لاستیکی اسپری کنید

استفاده ازاسپری پوشش لاستیکی برای کابینت‌ها یکی از ساده‌ترین مواردی است که می‌توانید برای جلوگیری از بادکردن کابینت‌ها براثر آب‌خوردگی بکارببرید. این اسپری‌ها در مارک‌های مختلفی موجود هستند که برای محافظت از کابینت‌های چوبی شما از یک لایه لاک ضد آب ساخته شده است که از تخریب کابینت‌ها جلوگیری می‌کند.

در حالت ایده آل، این پوشش‌ها بسیار با دوام هستند و در برابر حرارت مقاوم می‌باشند و در شرایط خیلی گرم هم(مانند اغلب آشپزخانه‌ها) در جای خود باقی می‌مانند. اگر محصول شما سریع خشک شود، روند کار را بسیار ساده تر و ایده‌آل‌تر می کند. بعضی ازاین اسپری‌ها در 30 دقیقه یا کمتر خشک می‌شوند و برای کابینت‌ها با هر سایزی مناسب هستند.

 

کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک چیست؟

 

استفاده از کاشی کف وینلی

وقتی صحبت از عایق رطوبتی خانگی می شود، فکر می‌کنیم برای انجام این کار همیشه باید هزینه زیادی پرداخت کنیم. در صورتی که روش‌های ارزان‌تری هم وجود دارد مانند استفاده از کاشی‌های کف وینیلی چسب دار یا بدون چسب که در امتداد پایه کابینت زیر سینک شما برای محافظت در برابر آب قابل نصب هستند.

نصب و برش این کاشی‌های وینیل به راحتی انجام می‌شود، بنابراین می‌توانید به راحتی لایه‌ای از مواد را ایجاد کنید که کابینت شما را دربرابر آب محافظت می‌کند. شما حتی می‌توانید کاشی‌های وینیلی را با طرحی که دوست دارید انتخاب کنید و با این کارهم زیبایی به آشپزخانه خود می‌بخشید و هم از کابینت‌ها در برابر آب خوردگی محافظت می‌کنید.

 

کاشی کف وینلی برای محتفظت از کابینت در برابر آب خوردگی

 

بتانه پلی اورتان

بعضی از روش‌های محافظت، در برابرآب خوردگی در نقاطی مانند لبه‌ها و گوشه‌ها ضعیف عمل می‌کنند و آب می‌تواند مشکل ایجاد کند. دراین موارد می‌توانید دراطراف لبه‌ها و گوشه‌های کابینت خود از یک درزگیر پلی اورتان با کیفیت بالا استفاده کنید. پلی اورتان مایع، ماده شگفت انگیزی است که در برابر آب خوردگی از کابینت شما محافظت می‌کند.

 

بتانه پلی اورتان برای جلوگیری از بادکردن کابینت بر اثر آب خوردگی

 

نشتی لوله‌ها را تعمیر کنید

لوله‌های خود را به طور منظم بررسی کنید و اگر لوله شما نشتی داشت یا قدیمی شده بود آن را تعویض کنید زیرا نشت آب می‌تواند باعث خرابی و آب خوردگی کابینت‌ها شود.

 

باید‌ها و نباید‌های تمیز کردن انواع کابینت آشپزخانه!

 

استفاده از سینی پلاستیکی در کابینت زیر سینک

یک راه حل ساده برای لوله‌هایی که نشتی دارند، استفاده از سینی پلاستیکی داخل کابینت زیر سینک می‌باشد تا کابینت را از نشت محافظت کند.

مطمئناً، شما باید یک سینی پلاستیکی متناسب با اندازه کابینت پیدا کنید و طوری باشد که مطمئن شوید که لوله‌های احتمالی شما در این راه قرار دارند. این راه حل به تمیز کردن آسان‌تر کابینت سینک ظرفشویی هم کمک می‌کند.

 

استفاده از سینی پلاستیکی در کابینت زیر سینک

 

هشدارهای نشتی و سیلاب

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای جلوگیری از آب‌خوردگی بوسیله نشت آب، استفاده از دستگاه هشداردهنده نشت است. گزینه‌های زیادی برای این محصولات در بازار وجود دارد.

 

سخن پایانی

 این نکته را بخاطر داشته باشید تعمیر کابینت آشپزخانه کار خیلی آسانی نیست، اما اگر بخواهید وقت، تلاش و مواد لازم را بگذارید قطعاً امکان پذیراست. بسته به نوع رنگی که استفاده می‌کنید و میزان خرابی کابینت‌ها، ترمیم کابینت‌های باد کرده ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

بهترین کار این است که با هزینه بیشتر کابینت‌های خود را به بهترین روش آب‌بندی کنید و لبه‌هایی برای پیشخوان‌ها استفاده کنیم که آب کمتری روی کابینت‌ها ریخته شود و به این روش از بادکردن و آسیب دیدن کابینت‌ها جلوگیری کنیم.