1. خانه
  2. >
  3. انواع مختلف طراحی آشپزخانه براساس چیدمان و ساختمان+ جزئیات
انواع مختلف طراحی آشپزخانه براساس چیدمان و ساختمان+ جزئیات
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/5/27انواع مختلف طراحی آشپزخانه براساس چیدمان و ساختمان+ جزئیات


به احتمال زیاد شما هر روز صبح را با یک فنجان قهوه یا چایی در آشپزخانه آغاز می‌کنید و همان روز با یک میان وعده در نیمه شب درست قبل از خواب به پایان می‌رسانید، بنابراین شما لایق این هستید که هر روز را در فضایی آرام و راحت شروع کنید و به پایان برسانید. همینطور، تقریباً آشپزخانه‌ها شامل تمامی فعالیت‌ها هستند. بنابراین، بر خلاف هر اتاق دیگری در خانه، هنگام طراحی آشپزخانه باید توجه زیادی به جزئیات کرد.

 برای هر خانه و هر فضایی یک چیدمان آشپزخانه وجود دارد. به این نوع چیدمان آشپزخانه نگاهی بیندازید تا ببینید چه چیزی به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. 

 

براساس چیدمان

 

انواع آشپزخانه شماره 1: آشپزخانه‌های تک دیواری

طرح آشپزخانه‌های تک دیواری یا مستقیم که در اصل آشپزخانه پولمن(آشپزخانه ی کوچک و جمع و جور) نامیده می‌شوند، عموماً دراتاق‌های زیر بام و یا خانه‌های خیلی کوچک استفاده می‌شوند، زیرا نهایت صرفه جویی در فضا را دارند. دارای یک پیشخوان واحد با یک مجموعه کابینت دیواری و پایه هستند، خطی بوده و در امتداد دیوار آشپزخانه اجرا می‌شوند. مثلث طلایی آشپزخانه مهمترین جنبه‌ای است که باید در نظر داشته باشید. اجاق گاز در فاصله مساوی از یخچال و سینک ظرفشویی قرار دارد و این امر راحت‌ترین چیدمان می‌باشد و برای فرایند پخت آسان است. هنگام استفاده از چیدمان تک دیوار، یخچال باید طوری قرار بگیرد که درب آن از سمت سینک آشپزخانه باز شود تا احتمال ایجاد اختلال در کار از بین برود. هنگام قرار دادن ماشین ظرفشویی و کابینت آشپزخانه که اغلب به آن دسترسی دارید راست دست یا چپ دست بودن را در نظر بگیرید.

 

کابینت آشپزخانه ممبران یا وکیوم آماده چیست؟

 

آشپزخانه تک دیواری برای چه خانه‌هایی مناسب است؟ خانه‌های کوچک زیرا از نظر فضایی کارآمدترین طراحی است.

 

طراحی آشپزخانه تک دیواری

 

انواع آشپزخانه شماره 2: آشپزخانه‌ها L شکل

آشپزخانه L شکل رایج‎‌‌‌ترین چیدمانی است که در خانه‌های هندی یافت می‌شود. شامل فضاهای کاری روی دو دیوار مجاور است که عمود بر یکدیگر قرار دارند. این طرح برای دو آشپز که همزمان کار می کنند خوب کار می کند، زیرا هیچ خط ترددی در محل کار وجود ندارد. این نوع آشپزخانه فضای زیای دارد و افراد زیادی می‌توانند در آن کار کنند و مطمئناً این طرح بیشترین بهره وری را دارد و دارای مناطق کاری زیادی است. اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی نزدیک یکدیگر هستند و همین باعث می‌شود هنگام آشپزی به‌راحتی به هر سه دسترسی داشته باشیم. از طرفی برای خانه‌های کوچکتر ایده آل است زیرا حداکثر استفاده را از فضای موجود در کف می‌کند. حداکثر ذخیره سازی را به شما می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد به راحتی یک میز ناهار خوری کوچک در آشپزخانه خود قرار دهید.

 

آشپزخانه L شکل برای چه خانه‌هایی مناسب است؟ خانواده‌های بزرگ با چندین نفر که آشپزی می‌کنند و فضای آشپزخانه کوچک است.

 

برای مشاهده انواع آشپزخانه پنهان کلیک کنید!

 

طراحی آشپزخانه L شکل

 

انواع آشپزخانه شماره 3: آشپزخانه‌های موازی یا آشپزخانه تنگ و کوچک

وقتی فضای کافی وجود داشته باشد، آشپزخانه موازی می‌تواند چیدمانی فوق العاده موثر باشد. این نوع آشپزخانه‌ها با دو عدد پیشخوان و دو مجموعه کابینت می‌توانند دارای چندین منطقه کاری باشند. علاوه بر این، اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی در مثلث طلایی آشپزخانه ایده آل قرار گرفته‌اند که این امر را به یک فرایند پخت و پز بسیار راحت تبدیل می‌کند. این آشپزخانه‌ها شامل فضاهای کاری روی دو دیوار مخالف است طوری که وسایل آشپزخانه در یک طرف آشپزخانه قرار دارند یخچال و سینک ظرفشویی روی دیوار مقابل هستند. این نکته قابل ذکر است که این آشپزخانه‌ها از هر اینچ مربع فضا به بهترین نحو استفاده می کنند

آشپزخانه‌های موازی برای چه خانه‌هایی مناسب است؟ برای یک خانواده هسته ای( خانواده‌ای با زن، شوهر و فرزندان) که اندازه آشپزخانه متوسط است.

 

چوب اصلاح شده چیست؟

 

طراحی آشپزخانه موازی یا گالی

 

انواع آشپزخانه شماره 4: آشپزخانه‌های U شکل

اگر آشپزخانه شما به فضای بیشتری برای پیشخوان احتیاج دارد باید آشپزخانه‌ی U شکل را انتخاب کنید. علاوه بر این، این نوع چیدمان از هر طرف آشپز را احاطه کرده است و برای آشپزخانه‌ای که به فضای ذخیره سازی بیشتری احتیاج دارد مانند سه مجموعه کابینت پایه و دو یا چند کابینت دیواری ایده آل است. این طرح برای مناطق کاری جداگانه بهتر عمل می‌کند و برای جدا کردن فضای آشپزی از فضای غذاخوری مناسب است. یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی برای هر منطقه در نظر می‌گیرد. 

آشپزخانه‌های U شکل برای چه خانه‌هایی مناسب است؟ خانواده‌های مشترک با آشپزخانه متوسط و نسبتا بزرگ 

 

طراحی آشپزخانه U شکل

 

انواع آشپزخانه شماره 5: آشپزخانه‌های جزیره‌ای

آشپزخانه جزیره ‌دار یک عنصر پرطرفدار است که می‌تواند به هر چیدمانی اضافه شود. این پیشخوان چند منظوره می‌تواند به عنوان منطقه آماده سازی، پیشخوان صبحانه یا حتی منطقه‌ای برای آشپزی عمل کند. پیشنهاد می‌کنیم فقط در صورت وجود فضای کافی برای حرکت، پیشخوان جزیره تهیه کنید. اندازه جزیره با توجه به فضای موجود و مواد پیشخوان مورد استفاده شما تعیین می شود و باید حداقل 36 تا 42 اینچ فضای خالی اطراف جزیره باشد تا وسایلی مانند ماشین ظرفشویی و اجاق گاز باز و بسته شوند.

 

آشپزخانه‌های جزیره‌ای برای چه خانه‌هایی مناسب است؟ خانواده‌های دارای فرزند و آشپزخانه بزرگ با فضای زیاد

 

طراحی آشپزخانه جزیره‌دار

 

انواع آشپزخانه شماره 6: شبه جزیره‌ای یا پیشخوان صبحانه

آشپزخانه شبه جزیره یک طرح آشپزخانه به شکل U با جزیره متصل است. برخی از افراد به دلیل شکلی که جزیره متصل ایجاد می‌کند، این طرح را به شکل G می‌نامند. شبه جزیره‌ها از نظر فضای رفت و آمد مشابه آشپزخانه‌های جزیره‌دار هستند اما فضای آزاد و فضای کاری بیشتری را در دسترس شما قرار می دهند. این طرح نمونه‌ای از مثلث طلایی ایده آل است، جایی که اجاق گاز در وسط قرار دارد و سینک ظرفشویی و یخچال در دو طرف آن قرار دارد.

فضای شبه جزیره برای غذا خوردن و کمک به آماده سازی غذا در حالی که شخص دیگری در حال آشپزی است بسیار مناسب است. این آشپزخانه‌ها راه حلی عالی برای آشپزخانه‌های سرپوشیده است که می خواهند ظاهر و احساس فضای باز را بدون خراب کردن دیوارها تکرار کنند.

آشپزخانه شبه جزیره‌ای برای چه خانه‌هایی مناسب است؟ خانواده‌های کوچک و ایده آل برای هر دو فضای آشپزخانه بزرگ و کوچک

 

تاثیر رنگ کابینت آشپزخانه بر روحیات افراد!

 

طراحی آشپزخانه شبه جزیره

 

براساس ساختمان

 

انواع آشپزخانه شماره 1: آشپزخانه چندبخشی

کابینت‌های آماده کاملاً قابل جدا شدن هستند و از واحد‌های کابینت تشکیل شده اند. بنابراین، این آشپزخانه برای صاحب خانه‌هایی که اجاره نشین هستند و خانه خود راهرچند سال عوض می‌کنند و می‌خواهند آشپزخانه خود را با خود حمل کنند ایده آل است. ساختار مرتب و چیدمان آشپزخانه با کابینت‌های آماده ظاهری شیک به آن می‌بخشد. کیفیت تمام واحدهای تولید آشپزخانه آماده تضمین می‌شود زیرا آن‌ها محصولات کارخانه‌ای هستند و هیچگونه مشکلی از کار نجارها و ایجاد آشفتگی در خانه وجود ندارد، زیرا همه چیز در کارخانه ساخته می‌شود و فقط در محل مونتاژ می‌شوند. در این نوع کابینت‌ها هزینه قبل از نصب برآورد می‌شود، به شرطی که تغییرات اساسی در طراحی ایجاد نشود البته ممکن است طراحی این آشپزخانه‌ها آنگونه که مد نظر شماست نشود.

 

لطفا برای مشاهده لیست قیمت کابینت‌های آماده با قیمت مناسب کلیک کنید!

 

انواع آشپزخانه شماره 2: آشپزخانه‌ای که نجار می‌سازد

یک آشپزخانه با کابینت‌های سفارشی ساخته شده توسط نجار قابل جدا شدن نیست و همیشه در آشپزخانه ثابت است. و یک روش قدیمی برای ساخت آشپزخانه است. شما می توانید گزینه‌های سفارشی یا تغییرات را درخواست کنید و طراحی را دقیقا همانگونه که می‌خواهید پیش ببرید زیرا نجارها همه کارها را در مقابل شما انجام می‌دهند.

 

خط پایانی

شناسایی چیدمان و طراحی آشپزخانه مناسب برای فضای شما مهمترین عامل در دستیابی به فضایی امن و راحت برای کل خانواده است. چه فضای کوچک و چه بزرگ داشته باشید، چیدمان مناسب به شما کمک می کند حداکثر استفاده را از فضا ببرید.

اگر شما بهترین طراحی را برای آشپزخانه خانه خود انتخاب کنید، فضای زیادی برای نگهداری وسایل، سازماندهی وسایل آشپزخانه و فضای کافی برای پخت و پز را دراختیار خواهید داشت.