1. خانه
  2. >
  3. 11مدل مختلف برای جزیره کابینت آشپزخانه+مزایا و معایب
11مدل مختلف برای جزیره کابینت آشپزخانه+مزایا و معایب
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/4/1011مدل مختلف برای جزیره کابینت آشپزخانه+مزایا و معایب


جزیره آشپزخانه نماد یک آشپزخانه مدرن است و به‌صورت یک واحد مستقل و جدا از دیگر کابینت‌ها و پیشخوان‌ها می‌‌باشد. هدف اصلی از ساخت جزیره حداکثر استفاده از فضای آشپزخانه برای نگهداری وسایل است، همچنین اعضای خانواده می‌توانند برای استراحت، آشپزی و سرگرمی دور یکدیگر جمع شوند.

 انواع مختلفی از جزیره‌های آشپزخانه وجود دارد که تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند اما در اکثر موارد ارتفاع جزیره‌ باید برابر پیشخوان‌های شما باشد تا یک آشپزخانه منسجم با ارتفاع مناسب برای پخت و پزایجاد شود. شما می‌توانید براساس نیاز خود جزیره ثابت یا متحرک را انتخاب کنید. جزیره‌ها می‌توانند شبیه میز ساده یا شامل سینک ظرفشویی و اجاق گاز باشند. در ادامه انواع مختلفی از جزیره‌ها آورده شده است.

 

کابینت جزیره ساده

این نوع جزیره یک کابینت ثابت شبیه کابینت‌های آشپزخانه است و فقط یک پیشخوان روی آن قرار می‌گیرد.

 

مزایا و معایب کابینت جزیره ساده چیست؟

ساخت این نوع جزیره آشپزخانه نسبتاً آسان است و می‌توان از مواد قدیمی استفاده کرد. این بدان معنی است که اغلب هزینه کمتری نسبت به دیگر جزیره‌ها دارد اما این سبک از جزیره همیشه لوکس‌ترین به نظر نمی‌رسد و از آنجا که از کابینت برای ساخت جزیره استفاده می‌کنید، قسمت پشتی جزیره به روکش نیاز دارد. همچنین باید متناسب با کابینت خود یک پیشخوان مخصوص برش بزنید. 

 

کابینت جزیره ساده

 

کابینت جزیره پایه دار(پایه مبلی)

این نوع از جزیر‌ه‌ها کوچک با پایه‌های زیبا همااند پایه‌های مبل هستند و اغلب فاقد هرگونه کابینت و محل نگهداری در قسمت پایین آن می‌باشند.

 

مزایا و معایب کابینت جزیره پایه دار چیست؟

از آنجایی که این جزیره‌ها کوچک هستند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، رفت و آمد در آشپزخانه راحت‌تر می‌شود. مدل پایه‌ها که حالت تزئینی دارد، به آشپزخانه شما شخصیت می‌بخشد و می‌تواند احساس استقبال بیشتری در آن ایجاد کند اما از آنجایی که خیلی کوچک هستند، در این جزایر فضای زیادی برای نگهداری وسایل وجود ندارد. پایه‌های این نوع جزیره به اندازه جزیره‌های دیگر دوام ندارد و خیلی زودتر از انواع دیگر جزیره‌ها فرسوده می‌شود.

برای مشاهده انواع اکسسوری‌های آشپزخانه اینجا را کلیک کنید!

 

کابینت جزیره پایه دار

 

کابینت جزیرهTشکل

این نوع جزیره‌ها در کنار خود یک میزشبیه میز ناهار خوری برای صرف غذا دارند.

 

مزایا و معایب جزیرهTشکل چیست؟

یک میز متصل به جزیره شما فضایی را برای صرف غذای غیررسمی فراهم می‌کند. از طرفی از این میز می‌توان برای آماده‌سازی ظروف آشپزخانه یا مواد غذایی استفاده کرد اما از نظر ظاهری برای هر سبک و آشپزخانه ای مناسب نیست و اکثرا از میز متصل به جزیره خود استفاده نمی‌کنند، بنابراین فضای آشپزخانه بلا استفاده اشغال می‌شود. 

 

مشاهده تفاوت دو سبک کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک!

 

کابینت جزیره Tشکل

 

کابینت جزیره دارای تخته گوشت

معمولا جزیره‌های کوچکی هستند که به جای پیشخوان سنگی، سطح چوبی دارند و همانند تخته آشپزی برای تکه کردن گوشت و مواد غذایی یگر استفاده می‌شوند.

 

مزایا و معایب کابینت جزیره دارای تخته گوشت چیست؟

این جزیره‌ها نیز معمولاً کوچک هستند و فضای زیادی در آشپزخانه اشغال نمی‌کنند و می‌توانید مستقیماً بر روی سطح به‌راحتی برش بزنید اما سایز این جزیره‌ها معمولا فضای زیادی برای برای تهیه غذا فراهم نمی‌کند. جنس چوبی میز به‌راحتی خراشیده می‌شود و در صورتی که مواد غذایی سریع از روی سطح پاک نشوند باعث ایجاد لک می‌شوند.

 

کابینت جزیره دارای تخته گوشت

 

کابینت جزیره U شکل

جزایر U شبیه حرف U هستند.از نظر سایزی بزرگ هستند و فضای نگداری زیادی را فراهم می کنند.

 

مزایا و معایب کابینت جزیره U شکل چیست؟

این نوع جزیره فضای پیشخوان اضافی و فضای نگهداری بیشتری را فراهم می‌کند و دیگر مشکل کمبود جا برای نگهداری ظروف و وسایل آشپزخانه ندارید و فضای کافی برای نشیمن، پخت و پز و حتی وسایل خانگی مانند اجاق گاز یا سینک ظرفشویی نیز وجود دارد اما جزایر U شکل به دلیل بزرگی، فضای زیادی را در آشپزخانه اشغال می‌کنند و باعث می‌شوند رفت و آمد در آشپزخانه سخت شود و معمولا برای آشپزخانه‌های بزرگ مناسب هستند.

 

کابینت جزیره U شکل

 

کابینت جزیره L شکل

همانطور که از اسمش پیداست این جزیره همانند حرف L است. یک طرح خلاقانه در میان انواع جزیره می‌باشد.

 

مزایا و معایب کابینت جزیره L شکل چیست؟

جزیره‌های آشپزخانه به شکل L به طور معمول بزرگ‌تر از سایر جزیره‌ها هستند. به همین ترتیب، فضای نگهداری زیادی برای وسایل آشپزخانه شما فراهم می‌کنند و به دلیل بزرگ بودن پیشخوان آشپزخانه، می‌توان صندلی‌ها را به‌طور ردیفی کنار جزیره قرار داد و از آن به‌عنوان میز ناهار‌خوری هم استفاده کرد اما در وسط پخت‌و‌پز، ممکن است جزیره بزرگ مانع عبور و مرور شما در آشپزخانه شود. به‌علاوه، این جزیره بزرگ و به شکل عجیب ممکن است فضای زیادی را اشغال کرده و باعث شود فضای آشپزخانه بسته و کوچک شود.

 

 

کابینت جزیره L شکل

 

کابینت جزیره گرد

جزیره‌های گرد می‌توانند یک دایره کامل یا بیشتر از یک هلال باشند. این نوع جزیره‌ها بسیار زیبا هستند و طراحی خاصی را به آشپزخانه می‌دهند. همچنین یک جزیره آشپزخانه مدرن محسوب می‌شوند.

 

مزایا و معایب کابینت جزیره گرد چیست؟

اگر جزیره آشپزخانه با طراحی خاص را می‌خواهید، می‌توانید یک جزیره مدور انتخاب کنید. طراحی دایره‌ای، فضای کاری بزرگ برای تهیه غذا و فضای زیادی برای نشیمن فراهم می‌کند. این طراحی منحصر به فرد یکی از بهترین طراحی‌ها برای میزبانی از مهمان‌ها است و ظاهر زیبایی به آشپزخانه شما می‌دهد اما به دلیل طراحی دایره‌ای، مقدار زیادی از فضای نگهداری در کابینت‌های بسیار عمیق هدر می‌رود همینطور دستیابی و استفاده از فضای اضافی ممکن است سخت باشد. 

 

کابینت جزیره گرد

 

کابینت جزیره متحرک

در فضای آشپزخانه ثابت نیستند و روی چرخ‌های غلتکی تنظیم شده‌اند که می‌توانند حرکت کنند و در جای خود قفل شوند تا از حرکت آن‌ها جلوگیری شود. ابعاد این جزیره آشپزخانه متحرک معمولا ۶۰ سانتی‌متر در ۹۰ سانتی‌متر است و مناسب طراحی آشپزخانه‌های کوچک هستند.

 

برای مشاهده لیست قیمت و خرید کابینت پیش ساخته کلیک کنید!

 

مزایا و معایب کابینت جزیره متحرک چیست؟

از آنجایی که این جزیره‌ها قابل حمل هستند، می‌توانید از آن به‌عنوان چرخ دستی استفاده کنید و زمانی که به آن احتیاج ندارید به اتاق‌های دیگر خانه خود منتقل کنید. همچنین کوچک هستند و فضای کمتری در آشپزخانه اشغال می‌کنند. این سبک جزیره آشپزخانه یکی از ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین گزینه‌های موجود هستند و فضای پیشخوان اضافی در آشپزخانه شما فراهم می‌کنند اما چرخ‌ها درهنگام استفاده ممکن است قفل شوند و کار کردن با آن‌ها سخت باشد و ببشتر جزیره‌های متحرک طراحی باز دارند و فضای ذخیره سازی زیادی فراهم نمی‌کنند و در بعضی موارد ارزش هزینه اضافی برای ساخت را ندارند.

 

کابینت جزیره متحرک

 

شبه جزیره متحرک آشپزخانه

شبه جزیره آشپزخانه بخشی از پیشخوان است که از یک طرف به دیوار آشپزخانه یا کابینت‌ها متصل است و از سه جهت امکان دسترسی دارد.

 

مزایا و معایب شبه جزیره متحرک آشپزخانه چیست؟

چون به کابینت‌های دیگر متصل است یک روش عالی برای به حداکثر رساندن فضای پیشخوان بدون استفاده زیاد از فضای آشپزخانه است و برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است اما برای آشپزخانه‌های بزرگ، شبه جزیره‌ها در فضا به خوبی کار نمی‌کنند زیرا آشپزخانه‌های بزرگ بدون جزیره بیش از حد باز و خالی هستند. جزیره کامل به اندازه کافی بزرگ است و می تواند یک واحد پخت و پز و یک سینک ظرفشویی داشته باشد. 

 

شبه جزیره کابینت آشپزخانه

 

کابینت جزیره کلاسیک و کامل

اغلب یک جزیره کامل همراه با گاز و یک سینک ظرفشویی و فضایی برای قراردادن صندلی همانند میز ناهار خوری است و گاهی مواقع محلی برای ماکروویو هم دارد. به این معنی که شما می توانید بیشتر آشپزی خود را روی آن و وسط آشپزخانه انجام دهید که باعث می‌شودهنگام آشپزی احساس بهتر و راحت‌تری داشته باشید. 

 

برای مشاهده انواع شلف مورد استفاده در دکوراسیون خانه کلیک کنید!

 

مزایا و معایب کابینت جزیره کلاسیک و کامل چیست؟

به دلیل بزرگ بودن جزیره فضای نگهداری و دخیره سازی مواد هم بیشتر می‌شود اما جزایر کامل آشپزخانه به دلیل اندازه و سفارشی بودن آن برای قرار دادن گاز صفحه‌ای و سینک ظرفشویی در آن، می‌توانند بسیار گران تمام شوند. همچنین فضای زیادی را اشغال می‌کنند و باعث می‌شوند آشپزخانه کوچکتر دیده شود.

 

کابینت جزیره کلاسیک و کامل

 

کابینت جزیره با پیشخوان دوطبقه

جزیره آشپزخانه با دو طبقه پیشخوان شبیه یک جزیره کامل است. سطح کوتاه‌تر معمولاً برای پخت و پز استفاده می‌شود‌، در حالی که سطح بالاتر جزیره معمولاً برای صرف غذا استفاده می‌شود.

 

چگونه از آهنربای چسب‌دار برای ساخت کابینت بدون دستگیره استفاده کنیم؟

 

مزایا و معایب کابینت جزیره با پیشخوان دوطبقه چیست؟

این نوع جزیره آشپزخانه برای سرگرمی مناسب است. در حالی که میهمانان شما در مکان نشیمن و در قسمت مرتفع جزیره نشسته اند، می‌توانید در قسمت پایین‌تر جزیره آشپزی کنید اما سطح بالاتر جزیره فضای آشپزی شما را محدود می‌کند. با افزودن یک سطح پخت و پز و یک سطح برای سینک ظرفشویی در یک جزیره دو طبقه، فضای بسیار کمی برای آماده سازی پخت و پز باقی مانده است. علاوه بر این، سطح جزیره بزرگ و تقسیم پیشخوان اغلب هزینه زیادی دارد.

 

کابینت جزیره با پیشخوان دو طبقه