1. خانه
  2. >
  3. مثلث طلایی یا مثلث کارآشپزخانه چیست؟آیا برای هر نوع چیدمان وجود دارد؟
مثلث طلایی یا مثلث کارآشپزخانه چیست؟آیا برای هر نوع چیدمان وجود دارد؟
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/7/24مثلث طلایی یا مثلث کارآشپزخانه چیست؟آیا برای هر نوع چیدمان وجود دارد؟


مثلث طلایی یا مثلث کار آشپزخانه چیست؟ مثلث طلایی(که به آن"مثلث کار"نیز گفته می‌شود) نظریه‌ای است که برای اولین بار در اوایل قرن بیستم مطرح شد. این نظریه بیان می‌کند که ایستگاه‌های اصلی کار در آشپزخانه(اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال) به گونه‌ای قرار گرفته اند که موقعیت آن‌ها راس یک مثلث خیالی را تشکیل می‌دهد. بنابراین، این نقاط در فاصله قابل دسترسی از یکدیگر قرار دارند.

هر ضلع مثلث برای راحتی فضاهای کاری باید حداکثر نه پا و حداقل چهار فوت فاصله داشته باشد و مجموع طول هر سه ضلع بین 13 تا 26 فوت باشد. این ابعاد اطمینان حاصل می‌کنند که فاصله‌ها نه خیلی دور از هم و نه خیلی نزدیک یکدیگر هستند. فاصله کافی بین آن‌ها وجود دارد. 

هنگامی که آشپزخانه شما با در نظر گرفتن مثلث طلایی طراحی می‌شود، بین سه وظیفه اصلی که در تهیه غذا نقش دارند، فضای مطلوبی در اختیار دارید. مواد اولیه در یخچال نگهداری می‌شوند، تمیز کردن و خرد کردن در سینک ظرفشویی اتفاق می‌افتد، غذا روی گاز پخته می‌شود و سپس دوباره در یخچال نگهداری می‌شود. توجه داشته باشید که هیچ مانعی بین این سه نقطه، به شکل پیشخوان یا کابینت وجود نداشته باشد.

هر وسیله‌ای که برای آماده سازی غذا نیاز دارید باید نزدیک سینک ظرفشویی (پوست کن، چاقو، تخته خردکن و...) باشد. در حالی که وسایل آشپزی مانند ملاقه، روغن، ادویه جات و غیره باید در دو طرف اجاق گاز قرار گیرند. همچنین وسایلی که برای تهیه غذا مورد نیاز است مانند مخلوط کن، آسیاب، قابلمه و... باید به طور ایده آل بین سینک ظرفشویی و اجاق گاز قرار گیرد. برای لوازم اضافی مورد نیاز برای پخت و پز، مانند مایکروویو، فر، توستر و... نیز باید یک منطقه خاصی در نظر گرفته شود. 

در واقع سعی بر این است که حرکات غیر ضروری را به عقب و جلو کاهش دهید و فضای کافی برای کار، راحت‌تر در اختیار شما قرار گیرد.

 

برای مشاهده انواع مختلف روشویی کلیک کنید!

 

چرا مثلث کار آشپزخانه مهم است؟

 

اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال سه منطقه‌ای هستند که بیشتر در طراحی آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و اکثر کارها نیاز به حرکت از یکی از این ایستگاه‌ها به ایستگاه دیگر دارند. اگر این مناطق در مجاورت یکدیگر باشند، هنگام پخت و پز مجبور نخواهید بود بین مناطق زیاد قدم بزنید و وقت زیادی صرف کنید و آشپزی برایتان خسته کننده باشد.

 

چرا مثلث کار در آشپزخانه مهم است؟

 

آیا مثلث طلایی برای هر نوع چیدمان آشپزخانه وجود دارد؟

 

به غیر از آشپزخانه مستقیم که همه چیز در کنار هم قرار گرفته است، این مفهوم برای همه سبک‌ها و طرح‌های آشپزخانه به زیبایی کاربرد دارد. اگر برای هر طراحی که در آشپزخانه وجود دارد از جمله آشپزخانه موازی،U شکل، L شکل،G و یا حتی جزیره ای سه نقطه اساسی یک قانون مثلث را رعایت کنید دارای یک طرح بندی بهینه و کاربردی و کارآمد خواهید بود. 

برای آشپزخانه مستقیم نیز، طرح ایده آل دارای اجاق گاز در وسط، سینک ظرفشویی در یک طرف آن(در حالت ایده آل نزدیک پنجره) و یخچال در طرف دیگر است. توجه داشته باشید بین هر یک از آن‌ها حداقل 2 تا 3 فوت فاصله وجود دارد و فضاهای کاری با یکدیگر همپوشانی ندارند.

در آشپزخانه گالی(موازی)، سینک ظرفشویی و اجاق گاز در یک طرف آشپزخانه و یخچال در طرف دیگر(روبروی این دو) قرار دارد.

در اشپزخانه جزیره‌ای، طرح مثلثی را برای زمانی که از جزیره به عنوان محل شستشو استفاده می‌شود و اجاق گاز و یخچال درجهت‌های دیگر قرار می‌گیرند، نشان می‌دهد.

در چیدمان L شکل، معمولاً سینک ظرفشویی و یخچال در یک طرف و اجاق گاز روی پیشخوان مجاور قرار می‌گیرد.

در یک طرح U و G شکل، اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال در سه پیشخوان مختلف قرار داده شده است.

 

 

کابینت انزو چیست؟

 

مثلث کار یا مثلث طلایی با توجه به طراحی آشپزخانه

 

تفاسیر امروزی مثلث طلایی در آشپزخانه

 

با توجه به این که ایده مثلث کار تقریباً یک قرن پیش طراحی شد اما هنوز هم برای آشپزخانه‌های امروزی بکار برده می‌شود. با این حال، در آشپزخانه‌هایی که بیش از یک نفر مشغول به کار هستند، ممکن است لازم باشد به چندین منطقه فکر کنید. به عنوان مثال، منطقه پخت می‌تواند برای پخت شیرینی‌ها و آماده سازی نان و ... طراحی شود. سالاد بار می‌تواند جایی باشد که می توانید سالاد را در آن‌جا تهیه کنید. بنابراین، هر منطقه تخصصی دارای مناطق کاری خاص خود است که باید بر اساس اندازه و محل آشپزخانه سفارشی ایجاد شود.

به یاد داشته باشید که این نکات فقط دستورالعمل هستند و قوانین سخت و قطعی نیستند. آنچه در فضای شما بهتر کار می‌کند باید با توجه به ترجیحات فردی و شیوه زندگی شما تعیین شود. ممکن است دوست داشته باشید در آشپزخانه خود از سرگرمی لذت ببرید، در این صورت باید فضایی را برای میز ناهار خوری و همچنین داخل آشپزخانه چیدمان کنید.

 

باید ها و نباید های تمیز کردن انواع مختلف کابینت آشپزخانه چگونه است؟

 

طراحی یک فضای کاری ارگونومیک، آشپزی را به یک کار خسته کننده و دست و پا گیر تبدیل می‌کند. با پیروی از نظریه مثلث طلایی، می‌توانید فضاهایی کاربردی و کارآمد ایجاد کنید که به خوبی در کنار هم کار کنند.

 

طراحی آشپزخانه ارگونومیک

 

قوانین حاکم بر اندازه و ابعاد مثلث کار که مهم است بدانید.

 

هر ضلع مثلث، یعنی فاصله هر دو نقطه از سه نقطه در حالت ایده آل باید بین 4 تا 9 فوت باشد. مجموع اضلاع مثلث باید بین 13 تا 26 فوت باشد. اگر فاصله‌ها بدرستی رعایت شوند باعث می‌شود تا فضای کافی برای کار راحت در هر ایستگاه و حرکت بین آن‌ها نیز وجود داشته باشد.

مثلث کار نباید توسط هیچ عنصر دیگری از آشپزخانه بیش از 12 اینچ مسدود شود. اطمینان حاصل کنید که مثلث توسط کابینت، جزیره یا هر وسیله دیگری مانع نشده باشد.

 

برای مشاهده لیست قیمت کابینت‌های آماده کلیک کنید!

 

قوانین حاکم بر اندازه و ابعاد مثلث کار

 

لوازم دیگر چگونه در مثلث کاری آشپزخانه قرار می‌گیرند؟

 

در گذشته که ایده اولیه مثلث کار صورت گرفت وسایل روز مانند مایکروویو، ماشین ظرفشویی و غیره وجود نداشتند. امروزه این الزامات را می‌توان با قرار دادن آن‌ها در دسترس کاربر به راحتی در طرح بندی جای داد.

 

3 سبک برتر انواع درب کابینت!