1. خانه
  2. >
  3. بایدها و نبایدهای طراحی آشپزخانه چیست؟
بایدها و نبایدهای طراحی آشپزخانه چیست؟
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/12/16بایدها و نبایدهای طراحی آشپزخانه چیست؟


تغییر دکوراسیون آشپزخانه می‌تواند به ارزش خانه شما بیافزاید و زمان پخت و پز شما را کارآمدتر و لذت بخش تر کند. دلایل زیادی برای به روز رسانی آشپزخانه شما وجود دارد، اما برخی از دام‌ها و مشکلات طراحی در کمین هستند که باید از آن‌ها آگاه باشید.

در ادامه، 5 اشتباه رایج در طراحی آشپزخانه را بررسی خواهیم کرد و پیشنهاداتی برای جلوگیری از آن‌ها ارائه خواهیم کرد. اگر کمی برنامه ریزی داشته باشید، می‌توانید از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کنید.

 

طراحی کانتر متناسب آشپزخانه

 

کانترهای مورد استفاده برای آشپزخانه نباید فقط جنبه تزئینی داشته باشند، بلکه باید کاربردی نیز باشند و فضای کاری کافی ایجاد کنند.

مواد مورد استفاده برای ساخت کانترآشپزخانه نیز مهم می‌باشند. لمینت‌ها ناهموار و سنگین هستند، همچنین برخی از کانترهای سنگی، بتنی، فلزی و چوب طبیعی با قیمت بالا نیاز به نگهداری منظم و جابجایی ویژه دارند.

در نهایت، احتمالاً باید برخی از لوازم خانگی را به طور دائم روی میزها قرار دهید. این ممکن است یک توستر، غذاساز، قهوه ساز یا مجموعه ای از وسایل دیگر باشد. داشتن پریزهایی در جایی که به آن‌ها نیاز دارید و انتخاب وسایلی که می‌خواهید در مکان‌های خاص قرار دهید، به شما کمک می‌کند فضای خود را بهتر مدیریت و لرزش دستگاه را کنترل کنید.

 

طراحی کانتر متناسب آشپزخانه

 

 مثلث طلایی - چیدمان خوب

 

در طراحی داخلی، مثلث آشپزخانه سه حوزه سینک، اجاق گاز و یخچال را که بیشترین فعالیت را دارند به هم مرتبط می‌کند. باید دسترسی بدون مانع به هر سه این مکان‌ها وجود داشته باشد. از بین سه مورد، سینک بیشترین عملکرد را خواهد داشت و باید به راحتی به اجاق گاز و یخچال و همچنین ایستگاه‌های کاری میز شما دسترسی داشته باشد.

هنگامی که جریان خوبی بین مثلث برقرار کردید، کمی فکر کنید و به سایر قسمت‌های اتاق توجه کنید. مناطق ثانویه‌ای نیز وجود دارند که برای انجام وظایف خاص نیز باید به راحتی در دسترس باشند. برای دفع آسان، زباله‌ها باید نزدیک درب بیرونی باشد. 

شما همچنین می‌خواهید دسترسی راحت به یک کانتر داشته باشید که بتوانید مواد غذایی را هنگام ورود به آشپزخانه روی آن قرار دهید.

 

توجه به مثلث طلایی آشپزخانه

 

برای مشاهده و خرید انواع کابینت‌های ارزان قیمت کلیک کنید!

 

 طراحی جزیره متناسب با آشپزخانه

 

دورنمای نصب جزیره آشپزخانه نوید وسوسه انگیزی از فضای ذخیره سازی اضافی، آماده سازی و سرویس دهی در آشپزخانه را ارائه می‌دهد، اما انتخاب جزیره اشتباه یا قرار دادن آن در نقطه اشتباه می‌تواند یک فاجعه باشد. به یاد داشته باشید که آشپزخانه یک منطقه کاری است و هر چیزی که مانع کارکرد موثر شود، مشکل ساز خواهد شد. جزایری که مانع از عبور و مرور، رفت و آمد به سینک، یخچال، اجاق گاز و غیره می‌شوند دردسرهای بزرگی ایجاد خواهند کرد. یک راه حل این است که سینک یا اجاق گاز را به جزیره اضافه کنید و آن را به بخشی از مثلث آشپزخانه کاربردی تبدیل کنید. یکی دیگر این است که جزیره آشپزخانه را طوری قرار دهید که فضای زیادی در اطراف آن داشته باشد و مانع از رفت و آمد نشود.

چیدمان آشپزخانه شما هنگام در نظر گرفتن جزیره مهم است. آشپزخانه های تک دیواری و L شکل معمولا با جزیره‌ها به خوبی کار می‌کنند. در جایی که در حال برنامه ریزی نصب جزیره برای آشپزخانه U شکل هستید، مطمئن شوید که حداقل 10 فوت فاصله بین پاهای U برای قرار دادن یک جزیره وجود دارد. 

 

طراحی جزیره متناسب با آشپزخانه

 

روشنایی آشپزخانه

 

اتاق‌ها به طور کلی به سه نوع نور نیاز دارند: روشنایی عمومی برای روشنایی کلی، نور کاری و روشنایی تاکیدی. همانطور که مناطق کار در آشپزخانه خود را ارزیابی می‌کنید، شروع به تمرکز بر روی چگونگی تامین نور مورد نیاز هر نقطه کنید. اکثر آشپزخانه‌ها دارای روشنایی عمومی هستند که توسط یک لامپ سقفی همراه با نور طبیعی از یک پنجره یا نور محیطی که توسط یک وسیله در اتاق مجاور است، تامین می‌شود. جایی که بسیاری از استراتژی‌های طراحی آشپزخانه با شکست مواجه می‌شوند، فراهم نکردن نور کافی برای کار است. قسمت‌های آماده سازی، سینک ظرفشویی و اجاق گاز همگی باید دارای نورپردازی اختصاصی باشند. مکان این وسایل باید قبل از شروع کار مشخص شود زیرا به خدمات برقی نیاز دارند.

نورپردازی خوب را می‌توان با هر ترکیبی از سقف فلورسنت یا نور نواری، چراغ‌های آویزان، وسایل زیر پیشخوان یا روشنایی مسیر انجام داد. هدف این است که نور کافی داشته باشیم تا تمام فعالیت‌هایی که به طور منظم در آشپزخانه شما انجام می‌شود، در صورت نیاز نور کافی داشته باشند. از این گذشته، هر چه نور بیشتری در اتاق داشته باشید، بهتر می‌‌توانید تمام آن عناصر طراحی شگفت انگیزی را که به فضا اضافه کرده اید نشان دهید.

 

نورپردازی مناسب آشپزخانه

 

تهویه مناسب هوا

 

اگر تا به حال وارد خانه شده باشید و بوی ماهی دیشب را که در هوا مانده است حس کرده باشید، اهمیت تهویه مناسب را درک خواهید کرد. هودهای ارزان قیمت به سادگی هوای کثیف و کهنه را به گردش در می آورند و ذرات بزرگ را در فیلترهای ساده داخلی به دام می‌اندازند. یک سیستم تهویه خوب به بهبود کیفیت هوای داخل خانه شما کمک می‌کند و همچنین با خارج کردن بوها و ذرات چربی موجود در هوا از خانه که در غیر این صورت روی کابینت‌ها، میزها و وسایل شما فرود می‌آیند یا به اتاق‌های دیگر می‌روند، به تمیزتر شدن آشپزخانه شما کمک می‌کند.

تهویه خوب نیز به افزایش عمر لوازم شما کمک می‌کند. وسایل آشپزخانه، مانند اجاق گاز، گرما تولید می‌کنند و دمای بالاتر عمر یک دستگاه، به ویژه یخچال شما را کوتاه می‌کند. دمای بالاتر در داخل ساختمان همچنین منجر به افزایش هزینه‌های تهویه مطبوع در طول ماه‌های تابستان می‌شود. سیستم‌های تهویه موثر از فن‌ها برای هدایت هوا از طریق کانال‌ها و خروج از دریچه‌های روی سقف یا دیوار استفاده می‌کنند. هوای داغ و کثیف تخلیه می‌شود و هوای تمیز باقی می‌ماند. این می‌تواند یک سرمایه گذاری باشد، اما اگر آشپزخانه‌ای دارید که به یک اتاق نشیمن یا اتاق خانواده باز می‌شود، زندگی را برای همه آسان تر، تمیزتر و دلپذیرتر می‌کند.

 

تهویه متناسب با آشپزخانه

 

 

.