1. خانه
  2. >
  3. راهنمای کامل برای انتخاب هود آشپزخانه+تصاویر
راهنمای کامل برای انتخاب هود آشپزخانه+تصاویر
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1401/2/25راهنمای کامل برای انتخاب هود آشپزخانه+تصاویر


آشپزخانه قلب خانه شما است، بنابراین، چه در حال نقل مکان به یک فضای جدید و یا بازسازی آشپزخانه رویایی خود باشید، انتخاب هودی که شکیل و کاربردی باشد، ضروری است.

با این حال، با وجود تنوع زیادی که در هودهای آشپزخانه وجود دارد انتخاب هود مناسب می‌تواند کار بسیار مشکلی باشد. شما با مشاوره و تحقیق می‌توانید با انواع مختلف هود و تهویه آشپزخانه آشنا شوید تا برای آشپزخانه خود آگاهانه تصمیم بگیرید. بسیار مهم است که نوع هود مورد نیاز خود را در نظر بگیرید و قبل از خرید و نصب هود به اندازه، شکل و نوع نصب توجه داشته باشید.

 

مزایای استفاده از سیستم‌های تهویه و هود در آشپزخانه

 

هودها نقش اساسی در تهویه آشپزخانه دارند زیرا به گردش هوا و زیبایی ظاهری آشپزخانه کمک می‌کنند. آن‌ها کیفیت هوای آشپزخانه شما را بهبود می بخشند و گرمای اضافی آشپزخانه را کاهش می‌دهند، بنابراین ماندن در آشپزخانه راحت تر و محیط آن خنک تر می‌شود. 

باقی مانده چربی و دود می‌تواند روی هر سطحی از آشپزخانه جمع شود و باکتری و کپک ایجاد کند، فیلترهای هود ذرات چربی را به دام می‌اندازند و رطوبت اضافی را جذب می‌کنند به همین دلیل هود عملیات تمیز کردن را برای شما آسان می‌کند.

همچنین لامپ موجود در هود باعث می‌شود در حین پخت‌وپز نور بیشتری فراهم شود که به دیدن رنگ و بافت غذا در حین پخت کمک می کند، بنابراین مواد غذایی شما در حالت خام یا پخت بیش از حد قرار نمی‌گیرد.

اکثر وسایل آشپزخانه مانند اجاق گاز،آبگرمکن، دستگاه‌‌های حرارتی و غیره مونوکسید کربن تولید می‌کنند، این گاز بی بو و قابل احتراق است و می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی انسان ایجاد کند. هودها با مکش این گاز از طریق فن به کاهش مونوکسید کربن و ایمن کردن آشپزخانه کمک می کنند.

انتخاب درست هود آشپزخانه نه تنها محیطی امن و راحت را برای شما و خانواده تان ایجاد می‌کند، بلکه به عنوان یک ارتقاء شیک برای آشپزخانه نیز محسوب می‌شود. این انتخاب می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی باشد، به خصوص زمانی که در تلاش برای فروش خانه خود هستید.

 

مزیت استفاده از هود در آشپزخانه

 

انواع هود آشپزخانه

 

هود آسانسوری (تلسکوپی)

 

این نوع هود از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا برای آشپزخانه‌ای ایده‌آل است که فضایی برای جاهودی(کابینت‌های هوایی بالای گاز) ندارد. مزیت‌ انتخاب این نوع هود نسبت به سایر گزینه‌ها این است که در خانه‌های کوچک باعث صرفه جویی در فضا‌ می‌شود زیرا برای نصب این مدل نیازی به یک کابینت بزرگ ندارید پس آشپزخانه شما دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. اگر اجاق گازتان جایی وسط آشپزخانه قرار دارد، مانند اجاق گازهایی که روی جزیره نصب می‌شوند این هود به زیبایی اتاق نشیمن شما کمک می‌کند. عملکرد آن به این صورت است که جریان هوا را از یک دریچه، به سمت  پایین می‌کشد. برای این کار، مسیر مکش از روی ظرف پخت شروع می‌شود سپس، بخار و چربی ناشی از پخت و پزی که بالا آمده توسط مکش هود به پایین باز‌ می‌گردد. تهویه آسانسوری بهترین راه حل برای داشتن محیط مطبوع نیست، زیرا مکندگی آن دقت بالایی ندارد اما می‌تواند بخش جدا نشدنی از اجاق گاز صفحه‌ای آشپزخانه باشد زیرا شما‌ می‌توانید آن را روی اجاق گاز خود نصب کنید. با این حال در بیشتر موارد محیط آشپزخانه‌ها با سیستم‌های آسانسوری سازگار نیستند.

 

هود آسانسوری چیست؟

 

برای مشاهده قیمت کابینت‌های آماده کلیک کنید!

 

هود شومینه ای

 

از بین انواع مختلف سیستم‌های تهویه، محبوب ترین سبک، سبک حرف T وارونه است که به عنوان تهویه دودکش یا شومینه‌ای نیز شناخته‌ می‌شود. این هود در انواع جنس‌های استیل، شیشه‌ای، دارای شبکه و فیلتر شبکه و دارای لامپ حرارتی موجود می‌باشد و در اندازه‌های عرض 2/76، 44/91 و 92/121 سانتی متر و عمق 58/68 سانتی متر به بازار عرضه می‌شود.

 

کاربرد هود شومینه ای چیست؟

 

هود سایبان

 

این نوع هود نیز بسیار محبوب است، اما بر خلاف انواع هودهای شومینه ای، لوله کشی آن پوشانده نشده است و برای کامل به نظر رسیدن، به کابینت یا پوشش دیواری نیاز دارد. بسیاری از تولیدکنندگان، پوشش‌های کانالی از جنس استیل دارند که با توجه به اندازه هود و ارتفاع سقف، در عرض و ارتفاع تنظیم شده به هود اضافه می‌کنند.

 

پوشش کانال هود سایبانی چگونه است؟

 

هود دیواری

 

این هود استاندارد، بالای اجاق گاز، روی دیوار نصب می‌شود و برای بسیاری از آشپزخانه‌‌ها مناسب است. بر خلاف هود آسانسوری که مسیر مکش آن به سمت پایین است، این هود مسیر مکشی به سمت بالا دارد  و به شکلی طراحی شده‌‌‌ که بخار و چربی را به سمت فیلتر خود می‌کشد و از آشپزخانه خارج می‌کند. دریچه جذب هود در میزان چربی و بخاری که خارج‌ می‌کند تاثیرگذار است. به طور مثال هرچقدر این دریچه بزرگتر باشد، میزان خروجی نیز بیشتر می‌شود و عملکرد مناسب‌تری را ارائه می‌دهد. همه هودها دارای نوعی فیلتر می‌باشند، برخی مشبک آلومینیومی، برخی استیل ضد زنگ و برخی دیگر جذب کننده چربی هستند.

 

هود دیواری چگونه عملکردی دارد؟

 

هودهای یکپارچه یا توکار

 

هودهای یکپارچه یا توکار در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. این هود با چراغ، کلید و فیلتر فروخته‌ می‌شود. سپس در کابینت نصب می‌شود.

 

نصب هود توکار

 

هود جزیره ای

 

عملکرد این تهویه دقیقاً مانند هود دیواری می‌باشد. نصب هود بزرگ در جزیره بسیار مهم است زیرا هرچه محیط جذب بیشتری داشته باشد، عملکرد بهتری خواهد داشت. هودهای جزیره‌ای روی سقف شما نصب می‌شوند بنابراین کانال آن از سقف عبور می کند. ظاهر هودهای جزیره‌ای به شکلی طراحی شده است که دور تا دور آن زیبا باشد زیرا در معرض دید می‌باشند و این در حالی است که زیبایی در هودهای دیگر تنها در قسمت جلوی آن‌ها جلب توجه می‌کند.

 

عملکرد هود جزیره ای چگونه است؟

 

5 اشتباهی که باید هنگام خرید هود از آن دوری کنید

 

در انتخاب نوع و مدل مناسب هود برای آشپزخانه مهم است که بدانید به دنبال چه چیزی هستید تا بتوانید هنگام خرید از برخی اشتباهات رایج جلوگیری کنید:

 

خرید هود با قدرت مکش بسیار کم 

 

قدرت تهویه هود شما بر حسب متر مکعب بر دقیقه اندازه‌گیری‌ می‌شود پس این موضوع حائز اهمیت است که هود چه مقدار از هوا را در دقیقه می‌تواند خارج کند بنابراین هر چه عدد آن بیشتر باشد، میزان هوای بیشتری از آشپزخانه شما خارج‌ می‌شود.

اکثر پخت‌وپز‌های معمولی به میزان مکش 5/8 مترمکعب بر دقیقه نیاز دارند. این میزان مکندگی می‌تواند بخارها و آلودگی‌های ناشی از اکثر روش‌های جوشاندن و سرخ کردنی را خارج کند. از خرید هودی که قدرت مکش کم تری نسبت به نیازهای شما دارد، خودداری کنید.

 

میزان مکش هود باید چقدر باشد؟

 

انتخاب کاپوت خیلی کم عمق

 

از طرف دیگر، شما نباید هودی را انتخاب کنید که دارای عمق کمی باشد. عمق هود باید به گونه‌ای باشد که روی ظروف پخت‌وپز را پوشش دهد بنابراین هر چه عمق آن بیشتر باشد، محدوده جذب بهتری فراهم‌ می‌شود.

 

اندازه مناسب برای عمق هود چقدر است؟

 

خرید کانال با اندازه نادرست

 

هنگام خرید هود، باید مطمئن شوید که اندازه کانال آن مناسب است. یک هود در اکثر آشپزخانه‌‌ها باید حداقل یک مجرای خروجی به قطر 24/15 سانتی متر داشته باشد.

 

کانال هود به چه صورت است؟

 

خرید فیلترهای نادرست

 

فیلتر مناسب لزوماً ارزان ترین فیلتر نیست. فیلترهای توری ارزان قیمت را نمی‌توان بطور مداوم تمیز کرد، از طرفی اگر آن‌ها را تمیز نکنید قدرت مکندگی هود کاهش پیدا کرده و صدای هود به طور چشمگیری افزایش‌ پیدا می‌کند. وقتی گزینه ارزان‌تری را انتخاب می‌کنید، ممکن است فکر کنید در حال صرفه‌جویی پول‌های خود هستید، اما در طولانی مدت هزینه بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

 

فاکتورهای انتخاب فیلتر هود