1. خانه
  2. >
  3. کابینت پلی اورتان چیست و چگونه ساخته می‌شود؟+انواع ،مزایا و معایب آن
کابینت پلی اورتان چیست و چگونه ساخته می‌شود؟+انواع و مزایا و معایب آن
ایسنتاگرام کابینت آماده و حاضری ارینب
فیسبوک کابینت اماده آشپزخانه ارینب
آپارات کابینت اماده و حاضری ارینب

1400/7/29کابینت پلی اورتان چیست و چگونه ساخته می‌شود؟+انواع ،مزایا و معایب آن


پلی اورتان به عنوان بالاترین سطح تزئینات کابینت در نظر گرفته می‌شود. این مخلوط رنگی دو قسمتی، از رزین و سخت کننده تشکیل شده است(مشابه رنگ خودرو که روی خودروها استفاده می‌شود). استفاده از پلی اورتان یک راه عالی برای محافظت کابینت آشپزخانه شما است و در عین حال بهترین ظاهر ممکن را به آشپزخانه می‌دهد.

رنگی سخت، مقاوم در برابر خراش و بسیار بادوام می‌باشد که با هر سبک آشپزخانه‌ای چه از نظر طراحی مدرن و چه سنتی قابل استفاده است. پلی اورتان یک پالت رنگ نامحدود ارائه می‌دهد و می‌تواند رنگ را با دیوارها یا سایر دکوراسیون شما هماهنگ کند و در انواع مختلف از جمله مات، ساتن، نیمه براق یا براقیت بالا موجود است. تفاوت اصلی بین این انوع پلی اورتان درخشندگی است، مات فاقد درخشندگی است اما پلی اورتان براق، درخشان ترین آن است.

 

پلی اورتان بیشتر در دو نوع عرضه می‌شود:

پلی اورتان بر پایه آب

 

پلی اورتان بر پایه آب به اندازه پلی اورتان‌های روغنی دوام ندارد. با این حال، بیشتر افراد این نوع پلی اورتان را ترجیح می‌دهند زیرا نظم ندارند و به تهویه زیادی نیاز ندارند البته بسیار گرانتر از پایه روغنی‌ها هستند.

پلی بر پایه آب برای کابینت‌هایی با رنگ صاف، لاتکس ساتن یا نازک مناسب است. این رنگ‌ها به خوبی با پلی بر پایه آب ترکیب می‌شوند و دوام را افزایش می‌دهند.

 

پلی اورتان بر پایه روغن 

 

پلی بر پایه روغن به عنوان بادوام ترین پلی اورتان‌ها توصیه می‌شود. از این پلی می‌توان فقط در صورتی استفاده کرد که کابینت‌ها با رنگ‌های روغنی رنگ آمیزی شده‌اند. در غیر این صورت، ممکن است مشکلات چسبندگی ایجاد شود که منجر به پوسته پوسته شدن می‌شود. در حین استفاده، مطمئن شوید که ناحیه دارای تهویه مناسب است. پلی اورتان‌های بر پایه روغن مقاوم در برابر رطوبت حرارتی هستند، بنابراین هنگام انتخاب کابینت‌های رنگی مورد توجه شما است. این نوع پوشش غلظت بیشتری در مقایسه با پلی اورتان برپایه آب دارد و دیرتر خشک می‌شود.

 

مزایای کابینت پلی اورتان چیست؟

پلی نوعی پلاستیک شفاف بصورت مایع است و مدتهاست که برای محافظت از چوب استفاده می‌شود. بدون محافظت، چوب یا مبلمان مستعد آسیب ناشی از رطوبت آب و هوا، ضربه و خراش هستند. یک پوشش پلی نه تنها از سطح چوبی محافظت می‌کند بلکه به آن عمق می‌بخشد. مزایای زیادی دارد که در ادامه آورده شده است:

 

 پالت رنگ بی پایان

مشتریان می‌توانند تقریباً هر رنگی را از طیف وسیع Dulux انتخاب کنند، بنابراین مشکلی برای هماهنگی با دکوراسیون خانه شما وجود نخواهد داشت.

 

 دوام

روکش‌های پلی اورتان به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دوام خوبی دارند. مقاومت فوق العاده‌ای در برابر خط و خش دارند و انتخابی مناسب برای خانواده هستند. علاوه بر این، آن‌ها تقریباً در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند، به این معنی که بعد از گذشت 20 سال هم، کابینت آشپزخانه شما کیفیت خوب روز اول را دارد.همچنین این کابینت‌ها کیفیت خوبی دارند و اگر درب آسیب ببیند، به سادگی تعمیر می‌شود.

 

 پروفیل درب

برخلاف ملامین، با پلی اورتان در مورد پروفیل درب‌ها امکانات بی پایان دارید.

 

 نگهداری آسان

کابینت آشپزخانه پلی اورتان توسط بسیاری از مواد غیرقابل نفوذ ساخته می‌شود، بنابراین تمیز کردن این کابینت‌ها کار آسانی است. بطور مثال برای پاک کردن اثر انگشت تنها کاری که باید انجام دهید این است که با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

 

مزایای کابینت آشپزخانه پلی اورتان چیست؟

 

عیب کابینت‌ پلی اورتان چیست؟

هزینه

آشپزخانه پلی اورتان به دلیل دوام و میزان کار مورد نیاز برای تولید می‌تواند بین 30 تا 40 درصد گرانتر از آشپزخانه ملامین باشد. البته اگراز نظر اقتصادی در تهیه کابینت پلی اورتان مشکلی ندارید، هزینه بالای این کابینت‌ها ارزش دارند و انتخاب روکش پلی اورتان برای کابینت آشپزخانه شما نه تنها به آشپزخانه شما زیبایی فوق العاده‌ای می‌بخشد، بلکه ارزش قابل توجهی به خانه شما می‌بخشد و ثابت می‌کند که این یک سرمایه گذاری معتبر است.

 

معایب کابینت آشپزخانه پلی اورتان چیست

 

آیا قرار دادن پلی اورتان روی کابینت رنگ شده امکان پذیر است؟

از آنجایی که می‌توانید پلی اورتان را روی چندین نوع چوب مانند چوب نرم و چوب سخت بکار ببرید بنابراین پلی اورتان روی کابینت رنگ شده هم قابل استفاده است. 

 

مشاهده لیست قیمت و خرید کابینت‌های استوک نو!

 

آیا روی کابینت‌های رنگ شده خود نیاز به پلی اورتان داریم؟

همه چیز بستگی به رنگ  استفاده شده دارد. برخی از رنگ‌های براق مانند لعاب اکریلیک و لاتکس براق برای مقاومت در برابر شرایط بد آب و هوایی و فشار ساخته شده‌اند. این رنگ‌ها نیازی به روکش پلی ندارند زیرا در برابر آلودگی‌های محیطی مقاوم هستند.

با این حال، اگر رنگ مورد استفاده لاتکس ساتن، نازک یا رنگ‌های کم رنگ باشند، باید از یک لایه پلی به عنوان محافظ اضافی در برابر لکه‌ها، محو شدن و ساییدگی معمولی استفاده کنید. استفاده از پلی در هزینه و زمان شما صرفه جویی می‌کند در غیر این صورت در تعمیر و نگهداری یک آشپزخانه خیره کننده استفاده می‌شود.

 

نحوه استفاده و مراحل زدن پوشش پلی اورتان روی کابینت آشپزخانه چیست؟

 

مرحله1

با استفاده از یک پیچ گوشتی درب کابینت را برداشته و روی پارچه قرار دهید.

 

زدن پوشش پلی اورتان روی کابینت آشپزخانه

 

مرحله2

قطعه کار خود را آماده کنید. برای شروع کار به سطحی صاف و یکنواخت نیاز داریم. برای دستیابی به این هدف در چوب‌های دانه باز(به عنوان مثال بلوط، خاکستر، گردو یا چوب ماهون)، ابتدا منافذ را با یک پرکننده دانه چوب پر کنید.

 بهتر است پلی اورتان به صورت افقی روی کابینت‌ها اعمال شود تا از ریختن آن جلوگیری شود و ظاهر محصول نهایی خراب نشود.

 

آماده سازی درب کابینت پیش از رنگ پلی اورتان

 

مرحله3

درب کابینت را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید تا گرد و غبار از بین برود و صاف و یکدست شود. اجازه دهید درب 30 دقیقه خشک شود.

 

مرحله 4

پلی اورتان را با استفاده از چوب هم بزنید تا کاملا مخلوط شود. همچنین در حین استفاده گاهی اوقات هم بزنید.

 

مرحله 5

برس فوم را به پلی اورتان آغشته کرده و هرگونه مواد اضافی را که در قسمت حاشیه قرار دارد، با دقت پاک کنید.

 

مرحله 6

با ضربات طولانی در جهت دانه چوب اعمال کنید. هر ضربه متوالی باید با ضربه قبل از آن همپوشانی داشته باشد تا لبه مرطوب باقی بماند. با سرعت کافی کار کنید تا مانع از چسبندگی پلی اورتان روی چوب شوید.

 

مراحل رنگ کاری پلی اورتان روی درب کابینت آشپزخانه

 

مرحله 7

اجازه دهید اولین لایه طبق دستورالعمل، معمولاً سه تا چهار ساعت خشک شود. پس از خشک شدن، کمی با یک کاغذ سنباده ریز، سنباده بزنید.

 

مرحله 8

درب کابینت را با پارچه بدون پرز پاک کنید تا گرد و غبار ناشی از سنباده برداشته شود.

 

مرحله9

لایه دوم پلی اورتان را با استفاده از ضربه‌های طولانی و حفظ لبه مرطوب اعمال کنید. معمولاً سه تا چهار ساعت اجازه دهید این پوشش کاملاً خشک شود.

 

مرحله 10

از نظر نقص بررسی کنید. در صورت یافتن، کمی سنباده بزنید، پلی اورتان را پاک کرده و مجدداً روی آن بمالید. اکثر کابینت‌های آشپزخانه به سه تا چهار لایه پلی اورتان نیاز دارند تا به دوام و ماندگاری طولانی برسند. سنباده را پاک کنید، لایه پلی اورتان را تا جایی بزنید تا پوشش مورد نظر به دست آید.

 

سنباده کاری بعد از استفاده پوشش پلی اورتان روی درب کابینت